Τραμπζονσπόρ – Νάπολι 0-4 (video)

Στους «16» του Europa League βρίσκεται ήδη η Νάπολι μετά τη μεγάλη της εμφάνιση και νίκη με 4-0 επί της Τραμπζονσπόρ στην Τουρκία.

Ό,τι ήθελε έκανε η Νάπολι στην Τραπεζούντα όπου φιλοξενήθηκε από την Τραμπζονσπόρ για να διαλύσει την αντίπαλό της με το εμφατικό 4-0 και να πάρει ουσιαστικά την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Μόλις στο 6’ του αγώνα ο Ενρίκε άνοιξε το σκορ για τους «παρτενοπέι» οι οποίοι πριν από το ημίχρονο με τα γκολ των Ιγκουαΐν (20’) και Γκαμπιαντίνι (27’) έκαναν το 3-0. Στο 85’ ο Μέρτενς αστόχησε από το σημείο του πέναλτι, ωστόσο το τέταρτο γκολ ήρθε στις καθυστερήσεις από τον Ζαπάτα.

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ: Αρικάν, Μποσίνγκουα, Ντεμίρ, Μετζανί, Ντόγκαν, Αϊντόγλου (85’ Γιαβρού), Γιλμάζ, Χουρμάσι (92’ Νιζάμ), Ατίκ (92’ Ντουρσούν), Ζενίν, Καρντόσο.
ΝΑΠΟΛΙ: Αντούχαρ, Ενρίκε, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Αλμπιόλ, Ντε Γκούζμαν (70’ Καγιεχόν), Μέρτενς, Γκαργκάνο (46’ Νταβίντ Λόπεζ), Ινλέρ, Ιγκουαΐν (80’ Ζαπάτα), Γκαμπιαντίνι.