Εστορίλ – Αϊντχόφεν 3-3 (video)

Την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Europa League εξασφάλισε η Αϊντχόφεν η οποία στο υπόλοιπο του αγώνα με την Εστορίλ ισοφάρισε για το τελικό 3-3.

Ένα γκολ αναζητούσε η Αϊντχόφεν στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Εστορίλ για να φτάσει στην πρόκριση. Ο στόχος επετεύχθη για την ομάδα του Φίλιπ Κοκού η οποία μετά το ισόπαλο 3-3 πήρε και την πρόκριση.

Μόλις στο 6’ ο Ντεπάι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με την απάντηση να έρχεται στο 12’ από τον Τόζε. Δύο λεπτά αργότερα ο Ναρσίγκ έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

Στο 30’ ο Κούτσα έκανε το 2-2 για να έρθει η ανατροπή από τον Αμάντο στο 39’. Στη συνέχεια όμως, το παιχνίδι δεν ήταν δυνατόν να ολοκληρωθεί λόγω της τραγικής εικόνας του γηπέδου από τη βροχή.

Έτσι η συνέχεια έγινε σήμερα (28/11) με τη διεξαγωγή του δευτέρου μέρους. Στα υπόλοιπα 45 λεπτά η Αϊντχόφεν έφτασε στο γκολ της πρόκρισης καθώς ισοφάρισε την αντίπαλό της στο 82’ με τέρμα του Βάιναλντουμ για να διαμορφωθεί το 3-3 που της έδωσε και την πρόκριση στους «32».

ΕΣΤΟΡΙΛ: Κίεσζεκ, Ταβάρες, Λουίζ, Ράφαελ, Φερνάντες (86’ Αρθούρο), Εσίτι, Αμάντο, Τόζε, Κλέμπερ, Σέμπα, Κούτσα.
ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ζόετ, Ρέκικ, Αρίας, Μπρούμα, Βίλεμς, Μάχερ (78’ Χέντριξ), Βάιναλντουμ, Κουαρδάδο, Ντεπάι, Ντε Γιονγκ (88’ Ισιμάτ – Μιρίν), Ναρσίνγκ (83’ Λοκάντια).

Δείτε τις βαθμολογίες και το πρόγραμμα των ομίλων του Europa League.

Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία