Πετάνε για ημιτελικά

Οι Πόρτο, Μπενφίκα και Μπράγκα πήραν μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά, με την Βιγιαρεάλ να κάνει το ίδιο απέναντι στην Τβέντε.

Εντυπωσιακές ήταν οι ομάδες της Πορτογαλίας στα πρώτα παιχνίδια για την προημιτελική φάση του Europa League. Αρχικά η Πόρτο διέλυσε με 5-1 την Σπαρτάκ Μόσχας παίρνοντας τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Φαλκάο ο οποίος έκανε μεγάλη εμφάνιση πετυχαίνοντας χατ-τρικ (37’, 84’, 91’). Ενδιάμεσα οι Βαρέλα (65’) και Μαϊκόν (70’) είχαν καθαρίσει την αναμέτρηση για τους «δράκους». Το μόνο που κατάφεραν οι Ρώσοι, ήταν να μειώσουν προσωρινά με τον Κομπάροφ.

Με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Βιγιαρεάλ της Τβέντε και ουσιαστικά πήρε τη πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Από το πρώτο ημίχρονο όλα είχαν ξεκαθαρίσει με το «κίτρινο υποβρύχιο» να είναι μπροστά με 3-0. Σκόρερ ήταν οι Μαρτσένα (22’), Βαλέρο (43’) και Νιλμάρ (45’). Στην επανάληψη η ομάδα του Χουάν Κάρλος Γαρίδο μπήκε με την ίδια φόρα, φτάνοντας τον δείκτη του σκορ στο 5-0 με τους Ρόσι (55’) και Νιλμάρ (80’). Το μόνο που κατάφερε η Τβέντε ήταν να μειώσει με τον Γιάνκο στις καθυστερήσεις χωρίς ωστόσο να έχει ελπίδες για πρόκριση στους «4».

Ακόμα μία ομάδα από την Πορτογαλία, έκανε επίδειξη δύναμης. Η Μπενφίκα, παίζοντας κατά διαστήματα εκπληκτικό ποδόσφαιρο, επικράτησε με 4-1 της Αϊντχόφεν. Ο Σάλβιο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «αετούς», ο οποίος με δύο εκπληκτικά γκολ (45’, 51’) έφτασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, με τον Αϊμάρ λίγο νωρίτερα να έχει ανοίξει το σκορ.

Η Αϊντχόφεν απάντησε με τον Λαμπιάντ στο 80’, ωστόσο το τέρμα του Σαβιόλα στις καθυστερήσεις δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα της Λισαβόνας.

Τέλος στο Κίεβο, η Ντιναμό παραχώρησε ισοπαλία με 1-1 στην Μπράγκα με τους Πορτογάλους να είναι αυτοί σε θέση οδηγού πλέον για την πρόκριση. Ο Γιαρμολένκο μόλις στο 6’ με κεφαλιά έκανε το 1-0, με τον Γκούσεφ να ισοφαρίζει με αυτογκόλ στο 13’. Οι Ουκρανοί έμειναν με δέκα παίκτες στο 60’ μετά από την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Σεφτσένκο, ο οποίος είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο, στο ημίχρονο.

{coveritlive}33608c5ab0{/coveritlive}

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Νάτοι, νάτοι οι Πρωταθλητές» - Η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena» κι η αποθέωση
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Εκτός Χουάντσο και Μπάλντγουιν
Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ