Πλήρωσε την υπεροψία της η Νάπολι, 2-0 από Γιουγνκ Μπόις (videos)

Με τη Νάπολι να παρατάσσεται με αρκετούς αναπληρωματικούς η Γιουνγκ Μπόις πήρε θριαμβευτική νίκη με 2-0 για να μπει δυνατά στο κόλπο της πρόκρισης.

Η επιλογή του Ράφα Μπενίτεθ να παρατάξει τη Νάπολι χωρίς τα μεγάλα της αστέρια (Χάμσικ, Ιγκουαΐν, Καγιεχόν) αποδείχθηκε λανθασμένη στην αναμέτρηση με τη Γιουνγκ Μπόις στην Ελβετία.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν μεγάλη εμφάνιση και επικράτησαν 2-0 για να πάρουν ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση. Στο 52’ ο Οαρό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τους αστέρες της Νάπολι να μπαίνουν από εκεί και πέρα, χωρίς όμως να μπορέσουν να αλλάξουν την έκβαση του αγώνα.

Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Μπερτόν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ: Μβογκό, Βίλοτιτς, Φον Μπέργκεν, Λέκακς, Σούτερ, Στέφεν (93’ Νίκτσι), Γκάγιτς, Νουζόλο (86’ Ροσάτ), Ζούνιορ, Κουμπό (71’ Μπερτόν), Οαρό.
ΝΑΠΟΛΙ: Καμπράλ, Ενρίκε, Μάτζιο, Γκουλάμ, Αλμπιόλ, Ντε Γκούζμαν (84’ Ιγκουαΐν), Ζοργκίνιο (75’ Καγιεχόν), Μέρτενς, Ινλέρ, Μίτσου (62’ Χάμσικ), Ζαπάτα.