Νίκη πρόκρισης για Βόλφσμπουργκ, 4-2 την Κράσνονταρ (video)

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε η Βόλφσμπουργκ στη Ρωσία όπου επιβλήθηκε 4-2 της Κράσνονταρ για να κάνει βήμα πρόκρισης.

Την πρώτη της νίκη στη φάση των ομίλων του Europa League πήρε η Βόλφσμπουργκ. Στην 3η αγωνιστική επιβλήθηκε 4-2 της Κράσνονταρ στη Ρωσία για να κάνει σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο 37’ ο Όλιτς έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει στον Γκράνκβιστ και το γκολ να χρεώνεται ως αυτογκόλ του Δανού. Στο πρώτο λεπτό της επανάληψης ο Ντε Μπρούιν έκανε το 2-0 για τους «λύκους».

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εκ νέου στη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος στο 51’ όταν ο Γκράνκβιστ με πέναλτι μείωσε σε 2-1. Ωστόσο, στη συνέχεια η ομάδα της Γερμανίας «καθάρισε» το παιχνίδι με τα γκολ των Λουίζ Γκουστάβο (64’) και Ντε Μπρούιν (80’).

Το τελικό αποτέλεσμα που απλά μείωσε το εύρος της ήττας για τους γηπεδούχους, σημειώθηκε από τον Βάντερσον στο 86’.

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ: Ντίκαν, Γέντρισζικ, Γκράνκβιστ, Καλέσιν, Σίγκουρντσον, Μαμάεφ (68’ Αντζιντάλ), Γκαζίνσκι (80’ Πετρόφ), Αχμέντοφ, Λαμπόρδε, Περέιρα (68’ Βάντερσον), Άρι.
ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Μπενάλιο, Σέφερ, Γιουνγκ, Νάλντο, Νότσε, Καλιγκιούρι, Πέρισιτς (61’ Βιεϊρίνια), Ντε Μπρούιν(86’ Άρνολντ), Λουίζ Γκουστάβο, Γκιλαβογκί, Όλιτς (78’ Ντοστ).

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ