Europa League – 12ος όμιλος: Από... μηχανής Θεός ο Αβραάμ (video)

Με γκολ του Αβραάμ Παπαδόπουλου στις καθυστερήσεις, η Τραμπζονσπόρ αποχώρησε νικήτρια από το Λβιβ, καθώς επικράτησε 2-1 της Μέταλιστ Χαρκόβου.

Το παιχνίδι έδειχνε πως θα λήξει ισόπαλο, καθώς ο Κοστάντ είχε βάλει μπροστά στο σκορ τους Τούρκους στο 25’, αλλά στο 61’ ο Χομένιουκ ισοφάρισε σε 1-1 για τους Ουκρανούς. Στις καθυστερήσεις του αγώνα όμως, ο Έλληνας αμυντικός κατάφερε να σκοράρει, μετά από πάσα του Γιαταμπαρέ, δίνοντας τη νίκη στην Τραμπζονσπόρ.

ΜΕΤΑΛΙΣΤ: Γκοριάνοφ, Βιγιάγκρα, Τορσιλιέρι, Πσενίκνιτς, Γκεγιέ, Μπολμπάτ, Σαβιέ (90+3’ Κουλάκοφ), Κρασνοπιόροφ, Κομπίν, Χόμενιουκ, Τζάτζα (82’ Ρεμπένοφ)

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ: Κιβράκ, Μετζανί, Μπελκαλέμ, Παπαδόπουλος, Ντουρσούν (71’ Εκιτσί), Γιαβρού, Νιζάμ, Γιλμάζ, Κονστάντ, Καρντόσο (58’ Γιαταμπαρέ), Γουόρις (82’ Ερντογκάν)

Ξεκίνημα με το δεξί η Λέγκια

Ιδανικά ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στους ομίλους του Europa League η Λέγκια Βαρσοβίας, καθώς επικράτησε 1-0 της Λόκερεν.

Οι Πολωνοί ήταν καλύτεροι στο παιχνίδι και στο 58’ ο Ράντοβιτς πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, δίνοντας τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

ΛΕΓΚΙΑ ΒΑΡΣΟΒΙΑΣ: Κούτσιακ, Ντόσα Τζούνιορ, Γιοντλόβιετς, Μπρζίσκι, Ρζέζνιτσακ, Μπροζ, Ντούντα (90’Σαγκανόφσκι), Βρντόλιακ, Ράντοβιτς, Ζίρο, Κούχαρστσικ

ΛΟΚΕΡΕΝ: Μπάρι, Σολτζ, Οντόι, Μάριτς, Γκαλίτσιος, Οβερμέιρε, Πέρσονς, Ρεμακλέ (65’Αμπντουραχίμι), Βανάκεν, Λεγιέ (73’ Ντουτρά), Ντε Πάουβ (81’ Πατόσι)

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!