Φιορεντίνα – Γκιγκάμπ  3-0

Φιορεντίνα – Γκιγκάμπ 3-0

Τον τίτλο του φαβορί δικαίωσε η Φιορεντίνα στο άλλο ματς του 110υ ομίλου καθώς νίκησε 3-0 στο «Αρτέμιο Φράνκι» τη Γκιγκάμπ που αγωνίστηκε όμως για περισσότερο από ένα ημίχρονο με 10 παίκτες.

Οι «βιόλα» ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα αλλά δεν δημιούργησαν ιδιαίτερα δύσκολες στιγμές για την εστία του Σαμασά.

Το σκορ άνοιξε στο 34’ ο Βάργκας με δυνατή κεφαλιά μετά τη βολίδα από μακριά από τον Κούρτιτς.

Η αποστολή των φιλοξενούμενων έγινε ακόμα πιο δύσκολη καθώς έμειναν με 10 παίκτες στο 38’ όταν ο Ντιαλό δέχθηκε 2η κίτρινη κάρτα.

Στο β’ μέρος αμφότερες είχαν περιορισμένες ευκαιρίες για γκολ με καλύτερη εκείνη του Μποβί στο 64’ για τους Γάλλους αλλά ο Ταταρουσάνου ήταν σ’ ετοιμότητα για τη γηπεδούχο που τρία λεπτά αργότερα ανέβασε το δείκτη του σκορ με το ωραίο σουτ από τον Γκουαδράδο μετά την έξοχη πάσα του Πιζάρο.

Τη νίκη των Ιταλών σφράγισε δύο λεπτά πριν συμπληρωθεί το 90λεπτο ο Μπερναρντέσκι  με μακρινό σουτ.

Φιορεντίνα: Ταταρουσάνου, Σάβιτς (56’ Σάβιτς) , Μπασάντα, Πασκουάλ, Τόμοβιτς Βάργκας, Πιζάρο, Κουδράδο (71’ Μπερνταρντέσι),  Κούρτιτς, Βαλέρο (46’ Μπάντελι), Γκόμεζ,

Γκιγκάμπ: Σαμασά, Ανγούα, Σανκό, Κερμπάτ Ντιαλό, Λεβεκέ, Ματίς, Πιέ (61΄Ζιρές), Μποβί, Μαντάνε(71’ Ντουνιαμά), Μαρβό (52’ Γιαταμπαρέ),

Basketball Champions League: Στο Βελιγράδι για το... όνειρο το Περιστέρι – Το πρόγραμμα του Final 4