Αϊνχτόφεν – Εστορίλ 1-0

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Αϊντχόφεν στο άλλο ματς του 5ου ομίλου καθώς  επικράτησε 1-0 στο «Φίλιπς» της  πρωτάρας Εστορίλ.

Οι γηπεδούχοι από το πρώτο λεπτό πολιόρκησαν την εστία του Κίεσζεκ που είτε στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων είτε είδε τους Ολλανδούς να αποτυγχάνουν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Όμως στο 25΄η ομάδα του Φιλίπ Κοκού κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μαχέρ από τον Μάνο και την εσχάτη των ποινών αξιοποίησε ο Ντε Γιόνγκ για το 1-0. Λίγα λεπτά αργότερα ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ γκολ του Βινάλτουμ για την Αϊντχόφεν η οποία είχε σειρά νέων ευκαιριών και δοκάρι στο 35’ με τον Μπρουμά.

Στο β’ μέρος οι Πορτογάλοι ισορρόπησαν το παιχνίδι  και απείλησαν αλλά τελικά τίποτα δεν άλλαξε για να πάρει τη νίκη η γηπεδούχος.

Αϊντχόφεν: Ζόετ, Ρέκικ, Μπρουμά, Ντε Γιόνγκ, Βινάλντουμ, Μαχέρ (74’ Ριζαμάγιερ), Νάρσινκ, Βίλεμς, Λοκάντια (65’ Ζόζεφζοον), Μπρένετ, Χέντριξ

Εστορίλ: Κίεσζεκ, Ταβάρες,Μπρούνο Μιγκέλ, Γκονσάλβες, Μάνο, Σεμπά (88’ Ρικάρντο Βαζ), Κούσα, , Μπρούνο Λόπες (73’ Αρτούρο),  Ραφαέλ, Αμάδο, Τοζέ ( 73’ Μπαμπάνκο)