Ισοπαλία πρόκρισης για Ομόνοια, 2-2 με Ντιναμό Μόσχας (video)

Σπουδαία ισοπαλία απέσπασε η Ομόνοια στη Μόσχα απέναντι στη Ντιναμό και έχει στα χέρια της την πρόκριση στους ομίλους του Europa League.

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε η Ομόνοια στην εκτός έδρας αναμέτρησή της με τη Ντιναμό Μόσχας για να αποσπάσει την ισοπαλία με 2-2 και να γίνει το φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού και τους ομίλους του Europa League.

Το «τριφύλλι» μπήκε εντυπωσιακά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο δεύτερο λεπτό, άνοιξε το σκορ με τέρμα του Ακουισταπάτσε. Η ισοφάριση από τους γηπεδούχους, ήρθε σχετικά γρήγορα με τον Σαμπά να ισοφαρίζει στο 33’.

Στο 59’ όμως, η ομάδα Κύπρου πήρε εκ νέου το προβάδισμα με το γκολ του Φοφανά. Τρία λεπτά αργότερα οι Ρώσοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κοκόριν, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 73΄ με τέρμα του Μπούτνερ.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΟΣΧΑΣ: Μπερεζόφσκι, Σάμπα, Ντούγκλας, Γκρανάτ, Βαϊνκουέρ, Ντενίσοφ, Βαλμπουενά (90' Mανόλεφ), Ιόνοφ (36΄ Μπούτνερ), Τζιούτζιακ, Κοκόριν, Κουράνι
ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Λομπιανίτσε, Ακουισταπάτσε, Στεπάνοφ, Μαργκάσα, Σερτζίνιο, Ρόντρι, Ασσίς (76΄ Γκριγκαλασβίλι), Φοφανά (86΄ Κυριάκου), Ράμος, Ποτέ (70' Γκαρσία).

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ