Αστέρας Τρίπολης- Μακάμπι Τελ Αβίβ 2-0: Λάμψη ομίλων για Αστέρα! (photos)

Συνεχίζει να γράφει ιστορία ο Αστέρας Τρίπολης, που επικράτησε 2-0 της Μακάμπι Τελ Αβίβ κι έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League.

Οι Αρκάδες, με πάνω από 5000 φίλους στο πλευρό του, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα πρόκρισης απέναντι στους Ισραηλινούς, καθώς με γκολ των Μάσα στο 29’ και Ζησόπουλου στο 47’ πήραν σπουδαία νίκη με 2-0, ενώ δεν κινδύνεψαν παρά ελάχιστα και κρατούν στα χέρια τους το εισιτήριο για τους ομίλους, ενόψει της ρεβάνς στην Κύπρο σε μια εβδομάδα.

Με τη νικηφόρα συνταγή

Χωρίς ιδιαίτερες αλλαγές στα πρόσωπα και το σύστημα σε σχέση με το παιχνίδι με τη Μάιντς παρατάχθηκε ο Αστέρας και κόντρα στη Μακάμπι. Ο Ουσέρο ξεκίνησε από την αρχή, με στόχο οι Αρκάδες να έχουν ένα έξτρα άτομο στα χαφ για να μην πιέζονται πολύ αμυντικά. Και πάλι ο Στάικος Βεργέτης επέλεξε να παίξει χωρίς καθαρόαιμο φορ, με τον Ντε Μπλάσις να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Επιθετική υπεροχή και γκολ

Στα πρώτα λεπτά, οι δύο ομάδες έπαιξαν αναγνωριστικά, με ένα σουτ του Μάσα να μην ανησυχεί στο 12’, ενώ στο 16’ σουτ του Ρόλε έδιωξε σε κόρνερ ο Πάμπλο. Η Μακάμπι στη συνέχεια είχε την κατοχή της μπάλας και πίεσε, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Και στο 29’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των Ισραηλινών, ο Μάσα κοντρόλαρε άψογα την μπάλα με το στήθος και με το αριστερό κεραυνοβόλησε τα δίχτυα της Μακάμπι για το 1-0.

Σωστή διαχείριση

Ο Αστέρας πάντα πρόσεχε στην άμυνα, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να απαντήσουν. Στο 42’ σουτ του Σπούνγκιν, έδιωξε με γροθιές ο Θεοδωρόπουλος και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζάχαβι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή προσπάθησε να αιφνιδιάσει, αλλά ο τερματοφύλακας του Αστέρα απέκρουσε και πάλι σωτήρια σε κόρνερ.

Με το 1-0 πήγε ο Αστέρας Τρίπολης στα αποδυτήρια, με το πρώτο ημίχρονο να μην έχει πολλές φάσεις, αλλά οι Αρκάδες είχαν την ποιότητα να σκοράρουν και να μην κινδυνεύσουν ιδιαίτερα.

Γκολ με το καλημέρα

Ιδανικά ξεκίνησε ο Αστέρας το δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 47’ από σουτ του Μάσα, ο Ζησόπουλος με κοντινή προβολή έκανε το 2-0. Μετά από αυτό το γκολ οι Αρκάδες προσπάθησαν να «παγώσουν» τον ρυθμό, ενώ η Μακάμπι προσπάθησε να βρει δρόμους προς την εστία του Θεοδωρόπουλου. Ο τερματοφύλακας του Αστέρα όμως δήλωσε παρών σε κάθε στιγμή που χρειάστηκε. Στο 57’ ο Μπεν Μπασάτ έχασε μεγάλη ευκαιρία για τους Ισραηλινούς, όταν έσπασε το οφσάιντ, πέρασε και τον Θεοδωρόπουλο, αλλά πλάσαρε άουτ.

Φινάλε με ευκαιρίες

Ο Αστέρας απείλησε στο 79’ με επικίνδυνο σουτ του Ντε Μπλάσις που κόντραρε και πέρασε κόρνερ, ενώ στο 85’ ο Μπαράλες απώλεσε μοναδική ευκαιρία όταν βγήκε μόνος του απέναντι από τον Χουάν Πάμπλο, αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό. Στο επόμενο λεπτό ο Ζάχαβι δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά, με τον Θεοδωρόπουλο και πάλι να επεμβαίνει σωτήρια. Τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τους παίκτες του Αστέρα να πανηγυρίζουν μια ιστορική νίκη.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα από το virtual γηπεδάκι του Onsports

Η Ολυμπιακή Φλόγα άναψε στην Αρχαία Ολυμπία για το Παρίσι - Πρώτος Λαμπαδηδρόμος ο Ντούσκος
Champions League: Κρίσιμες ρεβάνς σε Βεστφαλία και Βαρκελώνη - Το πρώτο ζευγάρι των ημιτελικών
Παναθηναϊκός AKTOR: Πως είναι το «αυτός» στα... ισπανικά;
Τραγωδία στην Ιταλία: Πέθανε 26χρονος ποδοσφαιριστής – Έπαθε ανακοπή εν ώρα αγώνα