Ανατροπή για Βασιλεία, 2-1 τη Σάλτσμπουργκ

Τεράστια ψυχή έδειξε η Βασιλεία η οποία αγωνιζόμενη από το δεκάλεπτο με παίκτη λιγότερο, πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 επί της Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία.

Με την πλάτη στον τοίχο πήγαινε η Βασιλεία στην Αυστρία για την αναμέτρησή της με τη Σάλτσμπουργκ, μετά το ισόπαλο 0-0 στην Ελβετία. Τα πράγματα, έγιναν ακόμα χειρότερα για τους Ελβετους καθώς μόλις στο 9’ έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Σούτσι.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε και το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων στο 22’ με τέρμα του Σοριάνο και όλα έδειχναν χαμένα για τη Βασιλεία. Παρόλα αυτά, στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή.

Στο 50’ ο Στρέλερ έφερε το ματς στα ίσια, για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα ο Σάουρο να κάνει το 2-1 και να δώσει έτσι την πρόκριση στην ομάδα του. Στο 86’ και οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Άλαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν είναι θετικό για την Ελλάδα, καθώς η Ελβετία είναι η βασική μας αντίπαλος στην κατάταξη της UEFA.

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Γκουλάσκι, Κλάιν, Ρόντνεϊ, Ραμάλιο, Μανέ, Ιλσάνκερ (72’ Ζούλι), Σβέντο (83’ Μέλινγκερ), Λάιτγκαμπ, Καμπλ, Σοριάνο (78’ Μπερίσα), Αλάν.
ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Σόμερ, Ντέγκεν (44’ Αλίγι), Αγέτι (88’ Εμπολό), Σούτσι, Σάουρο, Ντέγκεν, Στόκερ, Φράι, Ελνένι, Στρέλερ, Σίο (57’ Τζάκα).

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV

Premier League: Η Τσέλσι αποφάσισε να «χωρίσει» με τον Ποτσετίνο
Αποχωρεί από τους πάγκους ο Κλαούντιο Ρανιέρι
«Τέλος» στην καριέρα του βάζει ο Στέφανος Αθανασιάδης
Euroleague Final Four 2024: «Θέλω ελληνικό τελικό, ηγέτης ο Σλούκας» - Όσα δήλωσε ο Αταμάν