Μεγάλη πρόκριση για Πόρτο, 2-2 με Νάπολι

Την πρόκριση της στα προημιτελικά του Europa League πανηγύρισε η Πόρτο που πήρε μεγάλη ισοπαλία με 2-2 απέναντι στη Νάπολι στο «Σαν Πάολο».

Δεν ήταν σε καλή κατάσταση η Πόρτο το τελευταίο διάστημα και πήγαινε με την πλάτη στον τοίχο στο παιχνίδι με την Νάπολι στο «Σαν Πάολο». Ωστόσο, μαζί της είχε και το προβάδισμα πρόκρισης καθώς είχε επικρατήσει 1-0 στο πρώτο παιχνίδι.

Εκεί, κατάφερε να κάνει μεγάλη ανατροπή και να πάρει μεγαλειώδη πρόκριση μένοντας στο ισόπαλο 2-2. Οι «παρτενοπέι» όπως ήταν φυσικό μπήκαν με ενθουσιασμό στον αγωνιστικό χώρο έτσι ώστε να πετύχουν ένα γρήγορο τέρμα.

Αυτό ήρθε, όταν στο 21’ ο Πάντεφ εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Ιγκουαΐν και με πλασέ άνοιξε το σκορ. Από εκεί και πέρα όμως, η Πόρτο ισορρόπησε το παιχνίδι και ανέβηκε για το γκολ της πρόκρισης. Έτσι στο 69’ ο Γκιλάς βρέθηκε απέναντι στον Ρέινα και με ωραίο πλασέ έφερε το ματς στα ίσια.

Τα πάντα, κρίθηκαν στο 76’ όταν ο Κουαρέσμα κάνοντας εξαιρετική ατομική ενέργεια και απίστευτο σουτ, έβαλε μπροστά στο σκορ τους «δράκους» κλειδώνοντας την πρόκριση για την ομάδα του. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν απλά να ισοφαρίσουν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ζαπάτα.

ΝΑΠΟΛΙ: Ρέινα, Ενρίκε, Φερνάντεζ, Γκουλάμ, Αλμπιόλ, Μπεχράμι, Ινλέρ, Ιγκουαΐν (79’ Ζαπάτα), Μέρτενς (84’ Καγιεχόν), Πάντεφ (68’ Χάμσικ), Ινσίνιε.
ΠΟΡΤΟ: Φαμπιάνο, Ντανίλο, Ρέγιες, Μανγκαλά, Εντουάρντο (63’ Ζόσουε), Φερνάντο, Ντεφούρ, Κουαρέσμα (81’ Λίκα), Μαρτίνεζ, Βαρέλα (66’ Γκιλάς), Ρικάρντο.

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV

Αποχωρεί από τους πάγκους ο Κλαούντιο Ρανιέρι
«Τέλος» στην καριέρα του βάζει ο Στέφανος Αθανασιάδης
Euroleague Final Four 2024: «Θέλω ελληνικό τελικό, ηγέτης ο Σλούκας» - Όσα δήλωσε ο Αταμάν
Euroleague Final Four 2024: «Τώρα είναι η σειρά μας να το πάρουμε» - Το αφιέρωμα στον Ολυμπιακό