Τα… χρειάστηκε η Μπενφίκα, 2-2 με Τότεναμ

Ισοφαρίζοντας στο τελευταίο λεπτό σε 2-2 η Μπενφίκα έδιωξε κάθε άγχος παίρνοντας την πρόκριση απέναντι στην Τότεναμ.

Καρδιές έσπασαν στο «Ντα Λουζ» εκεί όπου η Μπενφίκα έδειχνε να έχει εύκολο έργο απέναντι στην Τότεναμ μετά τη νίκη της με 3-1 στο Λονδίνο. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Ζόρζε Ζέσους έπαιξε με τη φωτιά για να ισοφαρίσει για το τελικό 2-2 στις καθυστερήσεις και να «κλειδώσει» έτσι την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Europa League.

Οι «αετοί» της Λισαβόνας μπήκαν με ενθουσιασμό και έδειχναν να «καθαρίζουν» την πρόκριση στο 34’ όταν ο Γκαράι με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Παρόλα αυτά, οι «πετεινοί» έκαναν επικό come back για να πάρουν προβάδισμα με 2-1.

Πρωταγωνιστής της μεγάλης ανατροπής ήταν ο Τσαντλί ο οποίος αρχικά ισοφάρισε στο 78’ και ένα λεπτό αργότερα έκανε το 2-1 υπέρ της ομάδας του, που κυνηγούσε ένα τέρμα για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Παρόλα αυτά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λίμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-2 που έδιωξε κάθε άγχος από την ομάδα του.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Ομπλάκ, Λουισάο, Μάξι Περέιρα, Σικέιρα, Γκαράι, Αμορίμ, Σουλεϊμάνι (92’ Μάρκοβιτς), Τζούρισιτς (71’ Πέρεζ), Γκόμεζ, Καρντόσο (76’ Λίμα), Σάλβιο.
ΤΟΤΕΝΑΜ: Φρίντελ, Νόουτον, Φράιερς, Ρόουζ, Λένον, Τάουνσεντ (76’ Έρικσεν), Τσαντλί, Σίγκουρντσον, Σάντρο, Μπενταλέμπ, Σολδάδο (71’ Κέιν).

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV.

Στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος η γυναικεία ομάδα Αθλητικής Ένωσης Αστυνομικών Ελλάδας!
Roland Garros 2024: Τσιτσιπάς και Σάκκαρη για τη διάκριση στο χωμάτινο Grand Slam!
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Θρίαμβος για την ελληνική κωπηλασία – Διπλή πρόκριση για το Παρίσι και ρεκόρ
Super League, Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 0-1: Το σήκωσε και στη Super League Κ15!