Του… έκοψε τα φτερά η Μπενφίκα 1-0 τον ΠΑΟΚ!

Η Μπενφίκα δεν… έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης στην Τούμπα, αλλά έφυγε με το «διπλό» 1-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ με το γκολ οφσάιντ του Λίμα. Δύσκολο το έργο του «Δικέφαλου» στην Λισαβόνα.

Με το… αριστερό επέστρεψε στις υποχρεώσεις του στο Europa League το «συγκρότημα» του Χουμπ Στέφενς, καθώς ηττήθηκε εντός έδρας από τους «Αετούς» της Λισαβόνας, με αποτέλεσμα, ο επαναληπτικός να δυσκολεύει σε μεγάλο βαθμό για τους Θεσσαλονικείς, όπου η νίκη αποτελεί… μονόδρομο.

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν ακίνδυνοι επιθετικά και δεν απείλησαν σημαντικά την εστία του Αρτούρ, με εξαίρεση την προσπάθεια του Λάζαρ στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τους Πορτογάλους να ελέγχουν τον ρυθμό στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Ωστόσο, η Μπενφίκα πήρε τη νίκη, με το γκολ του Λίμα λίγο πριν την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, σκοράροντας από εμφανή θέση οφσάιντ!

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που απείλησε πρώτος, στο 7’ με το φάουλ του Λίνο, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ολίσε στο επόμενο λεπτό. Οι Πορτογάλοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης στην συνέχεια, χωρίς ωστόσο να μπορούν να βρουν εύκολα τους διαδρόμους προς την εστία του Γλύκου. Μάλιστα, στο 14’ ο Λάζαρ απείλησε με σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς, ενώ στο 18’ έπειτα από φάουλ του Νίνη, ο Λουιζάο έδιωξε με κεφαλιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Πέρεζ, ωστόσο, ο διαιτητής Σταρκ έδειξε να συνεχιστεί η αναμέτρηση, παρά τις φωνές των γηπεδούχων για πέναλτι. Η μοναδική… απειλητική παρουσία της Μπενφίκα στα καρέ του Γλύκου… καταγράφηκε στο 30’ με τον Σίλβιο που μπήκε στην περιοχή, όμως το σουτ που έκανε πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο «Δικέφαλος» μπήκε πιο δυνατά και απείλησε με το… καλησπέρα, όταν ο Λάζαρ έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής και πλάγια αριστερά αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αρτούρ. Όσο περνούσαν τα λεπτά, η Μπενφίκα πήρε… μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 59’ άνοιξε το σκορ με τον Λίμα. Ο άσος των «Αετών» έκανε με τη μία το σουτ, έπειτα από κοντρόλ του Τζούρισιτς, έστειλε τη μπάλα στην εστία του Γλύκου, αλλά ήταν σε εμφανή θέση οφσάιντ, με τον διαιτητή να μην το υποδεικνύει! Στην συνέχεια, ο «Δικέφαλος» προσπάθησε να αντιδράσει, όμως στο 66’ το σουτ του Ολίσε πέρασε άουτ, ενώ στο 82’ ο Γλύκος με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μάρκοβιτς. Η τελευταία προσπάθεια των γηπεδούχων να φέρουν το ματς στα ίσια ήταν στο 86’ όταν ο Στοχ έβγαλε τη σέντρα, ο Ινσαουράλδε πήρε την κεφαλιά, ο Αρτούρ δεν μπόρεσε να μπλοκάρει, αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν την τελευταία στιγμή.

Θυμηθείτε το γκολ και την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας τον πρόσφερε το Onsports:

{coveritlive}79dbcc9ec5{/coveritlive}

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε τις μάχες επιβίωσης στη Super League και Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι
«Κόκκινη τρέλα» για τον Ολυμπιακό: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
Παναθηναϊκός AKTOR: Μόνιμη γιορτή στο ΟΑΚΑ, επέστρεψαν τα παιδικά χαμόγελα!
Formula 1: «Αφεντικό» στο πρώτο Sprint ο Φερστάπεν! - Η ώρα και το κανάλι του αγώνα στην Κίνα