«Πέταξε» για τους «16» η Σάλτσμπουργκ

Την τρομερή πορεία της στο φετινό Europa League συνέχισε η Σάλτσμπουργκ, επικρατώντας 3-0 του Άγιαξ στο Άμστερνταμ και βρίσκεται με το... ενάμιση πόδι στους «16» της διοργάνωσης

Η Red Bull ήταν εξαιρετική και φρόντισε να... καθαρίσει το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, με τον Τζόναταν Σοριάνο να πετυχαίνει δυο από τα τρία γκολ της ομάδας του. Στο 14ο λεπτό του αγώνα ο Σοριάνο ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του, ανοίγοντας το σκορ και το δρόμο για την επιβλητική νίκη.

Ακολούθησε το όμορφο τέρμα του Μανέ στο 21' με τον δεύτερο επιθετικό της Σάλτσμπουργκ να περνάει και τον τερματοφύλακα του Άγιαξ πριν σκοράρει, ενώ στο 35' ο Σοριάνο έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα, σκοράροντας από το κέντρο του γηπέδου με πανέμορφο ψηλοκρεμαστό σουτ!

Μεγάλη νίκη πήρε και η Λουντόγκορετς, η οποία επικράτησε 1-0 της Λάτσιο στο «Ολίμπικο» χάρη στο τέρμα του Μπέζιακ, σε ένα ματς με δυο χαμένα πέναλτι, ένα για κάθε ομάδα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς, η Άιντραχτ «απέδρασε» με την ισοπαλία 2-2 από την έδρα της Πόρτο παρότι βρέθηκε να χάνει 2-0, Μπέτις και Ρούμπιν Καζάν αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στην έδρα της πρώτης, ενώ Μακάμπι Τελ Αβίβ και Βασίλεια δεν σκόραραν, μένοντας στο 0-0 στο Ισραήλ.

Η Μάριμπορ προηγήθηκε, είδε τη Σεβίλλη να ανατρέπει το σκορ αλλά τελικά ισοφάρισε, με το ματς στη Σλοβενία να λήγει 2-2, όπως ισόπαλα έληξαν και τα Βικτόρια Πλζεν-Σαχτάρ Ντόνετσκ (1-1) και Σουόνσι-Νάπολι (0-0).

Θυμηθείτε την εξέλιξη των αγώνων:

{coveritlive}bf77269427{/coveritlive}

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV

Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!