10ος Όμιλος: Έγραψε ιστορία ο Απόλλων (videos)

Μεγάλη νίκη πήρε ο Απόλλωνας Λεμεσού στη Βαρσοβία απέναντι στη Λέγκια επικρατώντας 1-0 και κάνοντας βήμα πρόκρισης.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Απόλλωνα Λεμεσού στη Βαρσοβία απέναντι στη Λέγκια, απέναντι στην οποία κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στους ομίλους του Europa League στην ιστορία του, επικρατώντας 1-0.

Στο 7’ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Ογιάμα, ενώ στο 23’ η ομάδα της Λεμεσού, είχε χαμένο πέναλτι στην εκτέλεση του Σανγκόι. Παρόλα αυτά, ο επιθετικός των Κύπριων πήρε την εκδίκησή του, καθώς στο 56’ δεν λάθεψε απέναντι στον αντίπαλο γκολκίπερ για να δώσει τη σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

ΛΕΓΚΙΑ: Σκάμπα, Γιοντλόβιετς, Ζούνιορ, Ρέζνιτσακ, Βαβρζίνιακ, Ράντοβιτς, Βρντόλιακ, Ζίρο (85' Μπρζίσκι), Πίντο (82' Φούρμαν), Ογιάμα (75' Κούτσαρτσικ), Ντβαλισβίλι.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Χίντι, Ρόχας, Μερκής, Καρυπίδης, Βασιλείου, Παπουλής, Χαμντανί, Γκουγιόν, Μεριέμ, Γκαρσία, Σανγκόι (86' Κωνσταντίνου).

Ακόμα σκοράρουν Τραμπζονσπόρ και Λάτσιο

Εντυπωσιακή αναμέτρηση διεξήχθη στην Τραπεζούντα όπου η Τραμπζονσπόρ με αυτοκτονικές τάσεις παραχώρησε ισοπαλία 3-3 στη Λάτσιο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν εντυπωσιακά στο παιχνίδι και στο 12’ άνοιξαν το σκορ με τέρμα του Ερντογκάν. Δέκα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Μιερζεβέφσκι να σκοράρει για να κάνει το 2-0.

Οι Ρωμαίοι απάντησαν στο 29’ με τέρμα του Ονάζι, ωστόσο ο Πάουλο Ενρίκε στο 35’ έκανε το 3-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Φλόκαρι με δύο γκολ (84’, 85’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, δίνοντας την ανέλπιστη ισοπαλία στην ομάδα του.

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ: Κιβράκ, Μποσίνγκουα, Μουσταφά, Ερντογκάν, Μιερζεβέφσκι, Μαλουντά (64’ Αλαζίνιο), Ζοκορά, Κόλμαν (57’ Αγκούν), Αντίν, Πάουλο Ενρίκε.
ΛΑΤΣΙΟ: Μαρκέτι, Σιανί, Λούλιτς, Μπίλια, Καβάντα, Φελίπε Άντερσον (79’ Μπαλντέ), Ερνάνες (74’ Έντερσον), Ονάζι, Τσάνα, Καντρέβα (61’Φλοκάρι), Περέα.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!