7ος Όμιλος: Αυτοκτόνησε η Ντιναμό

Ακόμα ένα αποτυχημένο αποτέλεσμα για τη Ντιναμό Κιέβου που απώλεσε προβάδισμα δύο τερμάτων απέναντι στη Ραπίντ Βιέννης για να μείνει στο ισόπαλο 2-2.

Σημαντικό έδαφος έχασε η Ντιναμό Κιέβου στην προσπάθειά της για την πρόκριση στην επόμενη φάση, καθώς μετά την ήττα της στην πρεμιέρα από την Γκενκ, έμεινε στο ισόπαλο 2-2 με την Ραπίντ Βιέννης αυτοκτονώντας και δεχόμενη την ισοφάριση στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Γιαρμολένκο με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, άνοιξε το σκορ για τους Ουκρανούς, με το αυτογκόλ του Ντιμπόν τέσσερα λεπτά αργότερα να κάνει το 2-0. Οι «πράσινοι» μείωσαν  στο 52’ με γκολ του Μπέργκσταλερ και κατάφεραν να πάρουν τον ανέλπιστο βαθμό στο 94’ με τέρμα του Τριμέλ.

ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ: Νοβότα, Μπέρεντ, Σονλάιτνερ, Πάλα, Ντιμπόν, Πέτσος, Σάουμπ, Μπόντι, Σάμπιτζερ, Τριμέλ, Μπέργκστραλερ (74’ Γκρόζουρεκ).
ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ: Κοβάλ, Ντανίλο Σίλβα, Ντράγκοβιτς, Τρεμουλίνας, Κατσερίντι, Μιγκέλ Βελόσο, Γιαρμολένκο, Σίντορτσουκ (46’ Βουκόγεβιτς), Μπελχαντά (74’ Αρούνα), Λενς (87΄ Γκούσεφ), Μποκανί.

Απόλυτο η Γκενκ

Προβάδισμα πρόκρισης στους «32» του Europa League πήρε η Γκενκ με τη δεύτερή της νίκη επικρατώντας 2-1 της Τουν. Οι Βέλγοι μετά από ένα καλό πρώτο ημίχρονο, δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, ωστόσο στην επανάληψη, εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους και πήραν τη νίκη.

Ο Γκοριούς στο 55’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Βόσεν στο 63’ να κάνει το 2-0 και να δίνει το σημαντικό τρίποντο στην ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι, το μόνο που κατάφεραν, ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τέρμα του Μαρτίνεθ στο 93’.

ΓΚΕΝΚ: Κοτέλες, Μποντί, Κουλιμπαλί, Νγκονγκά, Γκοριούς, Καμούς (88’ Σρίβερς), Μπουφέλ (73’ Λιμπόμπ), Κουμορτζί, Τσιμάνγκα, Βόσεν, Ντε Σεαλέρ (64’ Μασικά).
ΤΟΥΝ: Φαβρ, Σένκελ. Σίγκφριντ, Ράινμαν, Βίτβερ, Λούτι, Χέντιγκερ, Νέλσον Φερέιρα (72’ Κρστίσιτς), Μαρτίνεθ, Σνέουλι (60’ Σαντίκ), Κάσιο (64’ Σνέουλι).

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ