Η Άλκμααρ είχε το... αστέρι (photos+video)

Ο Ατρόμητος πάλεψε, αλλά η εμπειρία της Άλκμααρ μίλησε, με τους Ολλανδούς να επικρατούν 3-1 στο Περιστέρι και να έχουν τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League.

Οι Περιστεριώτες είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Οι Ολλανδοί στο δεύτερο μέρος μπήκαν καλύτερα και στο 51’ ο Γκούντμουντσον έκανε το 0-1, ενώ στο 74’ ο Γιόχανσον πέτυχε το 0-2. Ο Παπαδόπουλος με πέναλτι μείωσε στο 76’ σε 1-2, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση, παρά τις ευκαιρίες. Αντίθετα, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γκούντμουντσον σε αντεπίθεση διαμόρφωσε το τελικό 1-3, καθιστώντας το έργο του Ατρόμητου στη ρεβάνς ιδιαίτερα δύσκολο.

Με μοναδικό πρόβλημα τον Ιγκλέσιας, που κρίθηκε ανέτοιμος, παρατάχθηκε ο Ατρόμητος κόντρα στην Άλκμααρ και ξεκίνησε ιδιαίτερα δυνατά το παιχνίδι. Στο πρώτο δεκάλεπτο πίεσε ασφυκτικά τους Ολλανδούς, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει την κλασική ευκαιρία. Στη συνέχεια η Άλκμααρ ισορρόπησε το παιχνίδι και απέκτησε την κατοχή της μπάλας. Στο 23’ ο Ούμπιντες έκανε ένα καλό σουτ, που πέρασε άουτ, ενώ στο 27’ ο Παπαδόπουλος από τη σέντρα προσπάθησε να κρεμάσει τον Εστεμπάν, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. Οι Ολλανδοί δεν απείλησαν πολλές φορές, με την άμυνα των Περιστεριωτών να αντιδρά σωστά κάθε φορά που χρειαζόταν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Άλκμααρ μπήκε πιο καλά και στο 51’ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, όταν ο Γκούντμουντσον με πλασέ νίκησε τον Σηφάκη για το 0-1. Το γκολ αυτό μούδιασε τον Ατρόμητο που προσπάθησε να απειλήσει, ενώ ο Παράσχος έριξε και τον Ναπολεόνι στο ματς, αλλάζοντας το σύστημα σε 4-4-2. Στο 74’ όμως ο Γιόχανσον βγήκε μόνος του στα καρέ του Ατρόμητου, πέρασε και τον Φυτανίδη και πλάσαρε για το 0-2.

Στο 76’ όμως ο Παπαδόπουλος έκανε το σουτ εξ επαφής, ο Εστεμπάν τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδωσε αμέσως το πέναλτι. Ο έμπειρος φορ ανέλαβε την εκτέλεση ευστοχώντας για το 1-2, βάζοντας ξανά τους Περιστεριώτες στο παιχνίδι. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν χαρακτήρα... θρίλερ, καθώς ο Ατρόμητος πίεζε ασφυκτικά για το γκολ της ισοφάρισης. Όλοι οι παίκτες της ελληνικής ομάδας είχαν βγει μπροστά για να ισοφαρίσουν, όμως στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, η Άλκμααρ πέτυχε και τρίτο γκολ σε αντεπίθεση με τον Γκούντμουντσον.

Ατρόμητος: Σηφάκης, Νάστος, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Γιαννούλης, Μπάλλας (82’ Καραμάνος), Δημούτσος (70’ Μπρίτο), Καραγκούνης (61’ Ναπολεόνι), Πίτου Γκαρσία, Ούμπιντες, Παπαδόπουλος

Άλκμααρ: Εστεμπάν, Γιόχανσον, Βίργκεβερ, Γκουβελέουβ, Βούιτενς, Γκουντέι, Ελμ (72’ Όβερτουμ), Χένρικσεν, Γκούντμουντσον, Γιόχανσον (90+2’ Μπέρχαουζ), Μπέρενς (86’ Μάρτενς)

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα:

{coveritlive}f0769ae670{/coveritlive}

Ολυμπιακοί Αγώνες: Με «Βασιλιά» Λεμπρόν, Κάρι και Ντουράντ η νέα Dream Team των ΗΠΑ - Προκαλεί τρόμο
Η Ολυμπιακή Φλόγα άναψε στην Αρχαία Ολυμπία για το Παρίσι - Πρώτος Λαμπαδηδρόμος ο Ντούσκος
Champions League: Κρίσιμες ρεβάνς σε Βεστφαλία και Βαρκελώνη - Το πρώτο ζευγάρι των ημιτελικών
Παναθηναϊκός AKTOR: Πως είναι το «αυτός» στα... ισπανικά;