Europa League: Στον τελικό Μπενφίκα και Τσέλσι

Τις νίκες με 3-1 πανηγύρισαν Μπενφίκα και Τσέλσι απέναντι σε Φενέρμπαχτσε και Βασιλεία αντίστοιχα για να φτάσουν στον τελικό του Europa League.

Οι «μπλε» είχαν άνετο έργο απέναντι στους Ελβετούς μετά τη νίκη τους με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι. Ακόμα και έτσι όμως, η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ τα… χρειάστηκε καθώς έμεινε πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους από τέρμα του Σαλάχ.

Παρόλα αυτά, στο ξεκίνημα της επανάληψης οι «μπλε» σοβαρεύτηκαν και πετυχαίνοντας τρία γρήγορα τέρματα, «καθάρισαν» την πρόκριση. Στο 50’ ο Τόρες έκανε το 1-1 για να ακολουθήσει το γκολ του Μόουζες στο 52’ για το 2-1. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από το εξαιρετικό τέρμα του Νταβίντ Λουίζ στο 59’.

Στην άλλη αναμέτρηση οι συγκινήσεις ήταν περισσότερες, με την  Μπενφίκα να επικρατεί 3-1. Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους που άνοιξαν το σκορ με τον Γκαϊτάν στο 9’.

Η ισοφάριση ήρθε στο 23’ από τους φιλοξενούμενους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κάιτ. Από εκεί και πέρα, ανέλαβε δράση ο Καρντόσο ο οποίος στο 35’ με εξαιρετικό σουτ έκανε το 2-1 για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 66’.

{coveritlive}e162c3e72d{/coveritlive}

Το ΟΑΚΑ της νέας εποχής: Μουσείο του Παναθηναϊκού, σουίτες, μαγαζιά και πολλές ακόμα αλλαγές (pics)
Νέα ενισχυμένη προσφορά* δωρεάν χωρίς κατάθεση από το Pamestoixima.gr
Premier League: Ψηφίζουν οι ομάδες για το αν θα διατηρηθεί ή όχι το VAR την επόμενη σεζόν
NBA: Μία νίκη μακριά από τελικούς της Δύσης οι Μάβερικς - Στους τελικούς της Ανατολής οι Σέλτικς