Έριξε τορπίλες

Συντάκτης: Παναγιώτης Τζαμπαζλής Δημοσίευση: Πέμπτη, 10 Μαρτίου 2011 21.55

Κάνοντας τρεις ευκαιρίες, η Βιγιαρεάλ σκόραρε ισάριθμες φορές παίρνοντας την νίκη με 3-2 στην «Μπάι Αρίνα» απέναντι στην Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση στα προημιτελικά του Europa League έγινε η Βιγιαρεάλ η οποία έκανε… τεστ ευστοχίας στην «Μπάι Αρίνα» απέναντι στην Μπάγερ Λεβερκούζεν. Δημιουργώντας τρεις ευκαιρίες για γκολ, σκόραρε σε όλες παίρνοντας τη νίκη με 3-2 απέναντι στις «ασπιρίνες».

Έτσι το «κίτρινο υποβρύχιο» θα χάσει την πρόκριση μόνο με αυτοκτονία. Ο Κάντλετς έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Γιούπ Χάινκες στο 33’ με ένα πολύ ωραίο μακρινό σουτ, ωστόσο δέκα λεπτά αργότερα ο Τζουσέπε Ρόσι έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στο 69ο λεπτό ο Γαρίδο πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Νιλμάρ, ο οποίος στο αμέσως επόμενο λεπτό σκόραρε κάνοντας το 2-1 για τους Ισπανούς. Δεν κράτησαν για πολύ οι πανηγυρισμοί τους, καθώς με την σέντρα ο Κάστρο έφερε το εκ νέου το παιχνίδι στα ίσια. Η τελευταία λέξη άνηκε στην Βιγιαρεάλ, η οποία στις καθυστερήσεις με την «χρυσή» της αλλαγή, τον Νιλμάρ πήρε το σημαντικό «διπλό» με 3-2 που την έστειλε με το ένα πόδι στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Άντλερ, Σάαμπ, Ράιναρτζ, Ρόλφες (89’ Μπέντερ), Ρενάτο Αουγκούστο, Βιντά, Σαμ (76’ Γιόργκενσεν), Ντερτιγιόκ (46’ Κίσλινγκ), Βιντάλ, Κάντλετς, Κάστρο
ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ντιέγκο Λόπεζ, Γκονζάλο, Μουσάκιο, Μαρτσένα, Μάρκο Ρουμπέν (83’ Οριόλ), Καταλά, Βαλέρο, Σοριάνο, Ρόσι (69’ Νιλμάρ), Γκασπάρ, Μουμπάρακ (61’ Καθόρλα)