4ος όμιλος: Πρόκριση για Μπορντό και Νιουκάσλ (video)

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League, πανηγύρισαν Μπορντό και Νιουκάσλ. Οι Γάλλοι… πέρασαν από το Βέλγιο, επικρατώντας 2-1 της Κλαμπ Μπριζ, ενώ οι Άγγλοι παραχώρησαν ισοπαλία 1-1 στην Μαρίτιμο.

Οι «Γιρονδίνοι» ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, καθώς μόλις στο 3’ άνοιξαν το σκορ με τον Τζούσιε και στο 40’ ο ίδιος παίκτης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το 2-0. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Κλαμπ Μπριζ έχασε σημαντική ευκαιρία να επιστρέψει στο ματς, καθώς η προσπάθεια του Οντίντια σταμάτησε στο δοκάρι. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι στη συνέχεια, ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Λέστιενε στο 86ο λεπτό.

Κλαμπ Μπριζ: Κούγιοβιτς, Χόεφκενς, Ντονκ, Μπουισέ, Ζορντί, Γιόργκενσεν, Οντίντια, Άλμεμπακ (46’ Μπλοντέλ), Λέστιενε, Ρεφαέλοβ (46’ Βλέμινκ), Μπακά (60’ Μονιέρ).

Μπορντό: Καρασό, Ενρίκε, Σανέ, Μαριάνο, Πλανούς, Τρεμουλινάς, Ενγκουέμο, Σέρτιτς, Πλασίλ (79’ Μπεν Καλφαλάχ), Τζούσιε (74’ Μπεγιόν), Μορίς-Μπελάϊ (46’ Ντιαμπατέ).

«Κλείδωσε» την πρόκριση η Νιουκάσλ

Τα πλάνα της για την επόμενη φάση του θεσμού κάνει ήδη από το βράδυ της Πέμπτης (22/11) η Νιουκάσλ, παρά την ισοπαλία 1-1 με την Μαρίτιμο.

Οι Άγγλοι άνοιξαν το σκορ στο 23’ με τον Μαρβό, ωστόσο, οι Πορτογάλοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Φιντέλις στο 79ο λεπτό.

Νιουκάσλ: Κρουλ, Κολοτσίνι, Σαντόν, Σίμπσον, Ανιτά, Τέιλορ, Μπιγκιριμάνα, Μαρβό, Σισέ (51’ Αμαλφιτανό), Σ. Αμπεόμπι (77’ Αμπέιντ), Μπεν Αρφά (40’ Μπα).

Μαρίτιμο: Σαλίν, Μάρσιο Ροσάριο, Ρούμπεν Φερέιρα, Ζοάο Ντιόγκο, Ράφεαλ Μιραντά, Ρομπέρζ, Ζοάο Λουίς, Σιμάο (73’ Μπριτζιντό), Σαμί, Ντανίλο Ντίας, Αντίλσον (59’ Φιντέλις).

ΑΕΚ – Ολυμπιακός: «Δεν συμβιβαζόμαστε με τίποτα άλλο πλην της νίκης» - Όσα είπε ο Μεντιλίμπαρ
ΑΕΚ: Τιμωρία μιας αγωνιστικής κεκλεισμένων των θυρών
Βίρτους Μπολόνια - Παναθηναϊκός AKTOR: Οι Ιταλοί ακύρωσαν εισιτήρια Ελλήνων λίγο πριν το τζάμπολ!
Βύρωνας: Talk of the town η Μαρίνα Σάττι σε κατάστημα ΟΠΑΠ