8ος Όμιλος: Πρωτιά για Ρουμπίν

Την πρώτη θέση του 8ου ομίλου του Europa League εξασφάλισε η Ρουμπίν Καζάν μετά τη νίκη της με 3-0 απέναντι στα… δεύτερα της Ίντερ.

Έχοντας εξασφαλίσει την πρόκρισή τους στους «32» του Europa League, Ρουμπίν Καζάν και Ίντερ αναμετρήθηκαν με μοναδικό έπαθλο την κορυφή του ομίλου. Αυτή, ανήκει στους Ρώσους, οι οποίοι επικράτησαν σχετικά εύκολα 3-0 των «νερατζούρι» οι οποίοι παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές.

Το ξεκίνημα ήταν εντυπωσιακό για τους γηπεδούχους και μόλις στο 2’ ο Καραντενίζ άνοιξε το σκορ μετά από σύγχυση στην άμυνα της Ίντερ. Στο ημίχρονο, ο Αντρέα Στραματσιόνι περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Ζανέτι και Παλάσιο, βελτίωσε την εικόνα της ομάδας του, με τον τελευταίο να έχει δοκάρι στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

Το τελικό αποτέλεσμα, και τη νίκη στους γηπεδούχους, έδωσε ο Ρονδόν ο οποίος στα τελευταία λεπτά, πέτυχε δύο τέρματα. Στο 86’ έκανε το 2-0, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 92’.

ΡΟΥΜΠΙΝ: Ριζίκοφ, Κούζμιν, Ανσάλντι, Μποκέτι, Σαρόνοφ, Κασάεφ (61’ Τόρε), Ορμπάιθ, Ερεμένκο (8’ Κάρλος Εντουάρδο), Καραντενίζ, Νάτσο, Ντιαντιούν (59’ Ροντόν).
ΙΝΤΕΡ: Μπέλετς, Σιλβέστρ, Ρανόκια (73’ Ντόνκορ), Περέιρα, Γιόναταν, Ζουάν, Μπενάσι, Γκαργκάνο, Ρομάνο (46’ Ζανέτι), Κουτίνιο, Λιβάγια (46’ Παλάσιο).

«Κόλλησαν» ξανά

Χωρίς νίκη για πέμπτο παιχνίδι στη φάση των ομίλων έμειναν Νέφτσι Μπακού και Παρτιζάν. Οι δύο ομάδες και στο δεύτερό τους παιχνίδι τους, αναδείχθηκαν ξανά ισόπαλες, αυτή τη φορά με 1-1.

Οι γηπεδούχοι από το Αζερμπαϊτζάν μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 10’ προηγήθηκαν με τέρμα του Φλαβίνιο. Η Παρτιζάν ισοφάρισε με τέρμα του Μίτροβιτς στο 67’ ωστόσο ο σκόρερ της, αποβλήθηκε δέκα λεπτά αργότερα για να φύγει νωρίτερα για τα αποδυτήρια.

ΝΕΦΤΣΙ ΜΠΑΚΟΥ: Σταμένκοβιτς, Γκουλίγιεφ, Μιτρέσκι, Μπερτούτσι, Γιουνουσάντζε, Σαντίγκοφ, Φλαβίνιο, Βομπάι, Ιμαμβερντίγιεφ (61’ Αμπντουλάγιεφ), Κάναλες, Μεχντίγιεφ.
ΠΑΡΤΙΖΑΝ: Πέτροβιτς, Μίλκοβιτς, Βολκόφ, Ιβάνοφ, Οστόγιτς, Τόμιτς, Ίλιτς, Γιόγιτς (83’ Μάρκοβιτς), Μάρκοβιτς (46’ Μίτροβιτς), Σμίλιανιτς, Σκέποβιτς Σ. (66’ Σκέποβιτς Μ).

Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague