ΠΑΟΚ είσαι… τρέλα, ανατροπή και 2-1 με Ραπίντ!

Κατάθεση ψυχής από τους παίκτες του ΠΑΟΚ που με δέκα παίκτες ανέτρεψαν το εις βάρος τους 1-0 επικρατώντας 2-1 της Ραπίντ Βιέννης και έκανε βήμα πρόκρισης.

Με τέτοια εμφάνιση, ο ΠΑΟΚ δικαιούται να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση. Σε μία «καυτή» Τούμπα η ομάδα του Γιώργου Δώνη έκανε μεγάλο παιχνίδι και επικρατώντας 2-1 απέναντι στις αναποδιές και μία αποβολή πήρε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Europa League.

Ο δικέφαλος του Βορρά μπήκε με φόρα στον αγωνιστικό χώρο και στα πρώτα λεπτά είχε την απόλυτη κυριαρχία των κινήσεων και έδειχνε πως ήταν θέμα χρόνου να βρεθεί μπροστά στο σκορ. Παρόλα αυτά, στην πρώτη φάση που έκαναν οι φιλοξενούμενοι, ευτύχησαν να προηγηθούν και στο σκορ.

Συγκεκριμένα, ο Αλάρ έκανε τρομερή ενέργεια εντός περιοχής και με ωραίο πλασέ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, κόντρα στη ροή του αγώνα. Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε ένα 20λεπτο για να μπορέσουν να επανέλθουν στη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος.

Έτσι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Αθανασιάδης από το ένα μέτρο… κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ χάνοντας τη μεγαλύτερη ευκαιρία της αναμέτρησης μέχρι εκείνο το σημείο.

Στην επανάληψη, ο Γιώργος Δώνης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Σαλπιγγίδη και Φωτάκη για τη μεγάλη ανατροπή. Για ακόμα μία φορά οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 64’ ο Αθανασιάδης με καρφωτή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Ο νεαρός επιθετικός… λυτρώθηκε πέντε λεπτά αργότερα για τις χαμένες του ευκαιρίες. Μετά από σέντρα του Λόρενς με μία απίστευτη κεφαλιά ισοφάρισε,  στέλνοντας την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα.

Λίγο αργότερα και στο 73’ ο Λάζαρ αποβλήθηκε με δίκαιο τρόπο με δεύτερη κίτρινη κάρτα και θα χάσει τη σημαντική αναμέτρηση του επαναληπτικού. Αυτό, δεν πτόησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι δέκα λεπτά αργότερα και με παίκτη λιγότερο, κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή.

Ύστερα από φάση διαρκείας ο Κατσικάς με έναν κεραυνό από το ύψος της περιοχής, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα που δίνει μεγάλο προβάδισμα στον ΠΑΟΚ για την πρόκριση στους ομίλους.

{coveritlive}75073807a2{/coveritlive}

Η καρδιά των Πρωταθλητών Νάγκετς! Ανατροπάρα at the buzzer από το -20 κόντρα στους Λέικερς
Τζορτζίνα Ροντρίγκεζ: Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη σάουνα
MMA: Iρανός κλώτσησε ring girl και τον «πλάκωσαν» στο ξύλο οι θεατές!
Παναθηναϊκός AKTOR-Μακάμπι Τελ Αβίβ: Στο «ηφαίστειο» του ΟΑΚΑ το Game 1 των playoffs - Το πρόγραμμα