Τον πρώτο λόγο με τεσσάρα η Ατλέτικο Μαδρίτης!

Τη νίκη με 4-2 πήρε η Ατλέτικο Μαδρίτης απέναντι στη Βαλένθια στο «Βιθέντε Καλντερόν» και έκανε μεγάλο βήμα πρόκρισης στον τελικό του Europa League.

Η αγαπημένη διοργάνωση του Ρανταμέλ Φαλκάο χωρίς καμία αμφιβολία είναι το Europa League. Πέρυσι, με τη φανέλα της Πόρτο οδήγησε μόνος του τους «δράκους» στην κατάκτηση του τίτλου, με την Ατλέτικο Μαδρίτης να ευελπιστεί σε κάτι ανάλογο. Ο Κολομβιανός επιθετικός, δείχνει διατεθειμένος να οδηγήσει και τη νέα του ομάδα στην κορυφή και να γίνει ο πρώτος ποδοσφαιριστής που κατακτά δύο συνεχόμενα Europa League.

Ο διεθνής επιθετικός στο 18’ άνοιξε το σκορ με καρφωτή κεφαλιά μετά από ωραία ενέργεια του Τουράν. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε να χάνει αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Κάτι τέτοιο δεν έγινε και η Βαλένθια στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τέρμα του Ζόνας ισοφάρισε σε 1-1 δείχνοντας ότι μπορεί να διεκδικήσει την πρόκριση.

Στην επανάληψη όμως, υπήρχε μόνο μία ομάδα στον αγωνιστικό χώρο και αυτή ήταν της Μαδρίτης. Οι «ροχιμπλάνκος» έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα και στο 49’ ο Μιράντα, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ντιέγκο με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-1. Σαν να μην έφτανε αυτό για τις «νυχτερίδες», πέντε λεπτά αργότερα, ο Αντριάν Λόπεζ έκανε… γιο – γιο την αντίπαλη άμυνα, γράφοντας το 3-1 με ωραίο πλασέ.

Η επιθετική… καταιγίδα της Ατλέτικο δεν είχε σταματήσει εκεί. Ο Ρανταμέλ Φαλκάο στο 78’ κάνοντας ωραία ενέργεια και ξεπερνώντας τους πάντες, έκανε το δυνατό σουτ, χωρίς να αφήσει περιθώριο αντίδρασης στον Ντιέγκο  Άλβες, πετυχαίνοντας το δέκατό του τέρμα στη φετινή διοργάνωση.

Οι φιλοξενούμενοι όμως, διατηρήθηκαν ζωντανοί στη μάχη της πρόκρισης, καθώς ο Ρικάρντο Κόστα στο 94΄ με κεφαλιά μείωσε σε 4-2 για να δώσει το... φιλί της ζωής στην ομάδα του.

Το Onsports σας μετέφερε LIVE την εξέλιξη της αναμέτρησης: Ατλέτικο Μαδρίτης – Βαλένθια.

NBA: Οι Πέισερς νίκησαν τους Νικς κι έστειλαν τη σειρά στο Game 7 – Δείτε τα highlights