Επική ανατροπή για Μπιλμπάο, 4-2 τη Σάλκε

Ακόμα μία μεγάλη εμφάνιση έκανε η Μπιλμπάο η οποία πέρασε νικηφόρα με 4-2 από τη «Φέλτινς Αρένα» και τη Σάλκε παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης.

Η πρόκριση της Αθλέτικ Μπιλμπάο απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, θεωρήθηκε από αρκετούς ως η μεγαλύτερη έκπληξη του φετινού θεσμού. Η ομάδα της Βασκονίας όμως, δεν δείχνει διατεθειμένη να παρατήσει εύκολα τη διοργάνωση και η κληρωτίδα παρά του ότι της έφερε τη Σάλκε απέναντί της, δεν πτοήθηκε.

Έτσι, πήγε στη «Φέλτινς Αρένα» και πήρε και πάλι τη νίκη με 4-2, όπως έκανε στο «Ολντ Τράφορντ». Ο Γιορέντε στο 20’ ύστερα από φάση διαρκείας, άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Ραούλ, δύο λεπτά αργότερα να ισοφαρίζει για τους «μπλε».

Ο Ισπανός επιθετικός, πήρε προσωπικά τη «μάχη» και στο 60’ με φανταστικό γυριστό σουτ, έκανε την ανατροπή, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Από εκεί και πέρα όμως η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα και έφτασε εκ νέου στην ανατροπή.

Ο Γιορέντε στο 73’ πήδηξε ψηλότερα από όλους φέρνοντας την αναμέτρηση στα ίσια. Στη συνέχεια, υπήρξε ο ίδιος ρυθμός, με τον Ντε Μάρκος στο 81’ να κάνει το 3-2. Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στις καθυστερήσεις με τέρμα του Μουνιαΐν που διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

ΣΑΛΚΕ: Χίλντερμπραντ (47’ Σόμπερ), Παπαδόπουλος, Ούτσιντα, Χέγκερ (56’ Χόλτμπι), Τζόουνς, Φουκς, Ντράξλερ (56’ Χουράδο), Ματίπ, Ραούλ, Φαρφάν, Χούντελααρ.
ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Αουρτενέτσε (70’ Ινίγκο Πέρεζ), Αμορεμπιέτα, Ιραόλα, Ιτουράσπε, Ντε Μάρκος (85΄Εκίθα), Ερέρα (47’ Ιμπάι Γκόμεζ), Χάβι Μαρτίνεζ, Γιορέντε, Σουσαέτα, Μουνιαΐν.

Τσέλσι: Η black list της διοίκησης - Στην έξοδο 11 παίκτες
Στέφανος Τσιτσιπάς: Ήττα στο διπλό της Βαρκελώνης - Την Τετάρτη αντιμετωπίζει τον Όφνερ
Παναθηναϊκός: «Συναντήθηκε με τον Αλαφούζο ο Τερίμ, συνεχίζει ακόμα κι αν χάσει τον τίτλο»
Λεβερκούζεν: Φεύγει ο Μπονιφάτσε - Κλείνει Μπέιερ