Ατύ«Χ»ησε η Μέταλιστ! (video)

Συντάκτης: Βασίλης Σπανός Δημοσίευση: Κυριακή, 11 Μαρτίου 2012 15.57

Φαίνεται η εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό αποσυντόνισε τη Μέταλιστ, αφού ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Μέταλουργκ για το πρωτάθλημα Ουκρανίας.

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας έμεινε η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους «16» του Europa League, μένοντας έτσι 4 πόντους μακριά από την κορυφή.

Η ομάδα του Μίρον Μάρκεβιτς αντιμετώπιζε την Μέταλουργκ στο Ντόνετσκ, δυσκολεύτηκε πολύ και τελικά έφυγε με έναν πόντο στις... αποσκευές.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 36', όταν ο Μόροζιουκ εκτέλεσε αριστοτεχνικά το φάουλ και νίκησε τον Ντισλιένκοβιτς.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η Μέταλιστ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Μετά από κόρνερ, ο Γκουέγ πήρε την κεφαλιά, οι αμυντικοί έσωσαν πάνω στη γραμμή, όμως ο Ντέβιτς έσπρωξε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα.

Παρά τις ευκαιρίες των φιλοξενούμενων στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άλλαξε κάτι, και το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Μέταλιστ (Μίρον Μάρκεβιτς): Ντισλιένκοβιτς, Βιγιάγρα, Τορσιλιέρι, Πάπα Γκουέγ, Πσενίτσνιχ, Τόρες (65' Μπλάνκο), Σόσα (75' Μάρλος), Κλέιτον Ζαβιέρ, Βαλιάεβ, Τάισον, Ντέβιτς (90+2' Μπερεζόβτσουκ).