Αυτή ήταν ανατροπή!

Συντάκτης: Παναγιώτης Τζαμπαζλής Δημοσίευση: Παρασκευή, 18 Φεβρουαρίου 2011 00.10

Η Σπάρτακ Μόσχας παρόλο που βρέθηκε με 2-0 πίσω στο σκορ στο ημίχρονο από την Βασιλεία, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 στην Ελβετία.

Με το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου στο «Σεντ Γιάκομπ Παρκ», η Σπάρτακ Μόσχας, έδειχνε χαμένη από… χέρι, καθώς ήταν πίσω στο σκορ με 2-0. Ο Φρέι στο 36’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Στρέλερ να κάνει το 2-0 πέντε λεπτά αργότερα.

Στο τελευταίο μισάωρο όμως η ομάδα της Ρωσίας, αποφάσισε να… τρελάνει κόσμο και αρχικά μείωσε με τον Ντίνο Κομπάροφ στο 61’. Στο 70’ ο Ντζούμπα ισοφάρισε για τους «κόκκινους». Στο 78’ ο Σακίρι αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους και η τεράστια ανατροπή ολοκληρώθηκε στις καθυστερήσεις με τον Ανανίτζε να διαμορφώνει το τελικό 3-2, που στέλνει με το… ένα πόδι την ομάδα του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Κοστάντζο, Στρέλερ, Γιαπί (88’ Καμπράλ), Φρέι (80’ Τεμπό), Στόκερ (87’ Ζουά), Σακίρι, Άμπραχαμ, Σαφάρι, Κουσούνγκα, Στέινχοφερ, Χάκα
ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΟΣΧΑΣ: Ντικάν, Σεσούκοφ (46’ Ανανίτζε), Άλεξ, Μακέεφ (85’ Γιακόβλεφ), Σιτσί, Ρόγιο, Ντζουμπά, Καριόκα, ΜακΓκίντι, Κ. Κομπάροφ, Ν. Κομπάροφ