Βήμα πρόκρισης για Ατλέτικο, 3-1 την Μπεσίκτας

Για ακόμα μία φορά, η Μπεσίκτας έφυγε ηττημένη από την Ισπανία, με την Ατλέτικο Μαδρίτης να παίρνει ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης μετά τη νίκη της με 3-1.

Ένα πολύ καλό ημίχρονο, ήταν αρκετό για την Ατλέτικο Μαδρίτης, έτσι ώστε να πάρει τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Europa League. Οι «ροχιμπλάνκος» επικράτησε 3-1 και θα πρέπει πλέον να κάνει απλά μία καλή εμφάνιση στον επαναληπτικό του «Ινονού» για να προκριθεί.

Το ξεκίνημα ήταν εντυπωσιακό για τους γηπεδούχους. Ο Σάλβιο στο 24’ με τρομερή ενέργεια, άνοιξε το σκορ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 με πολύ ωραίο πλασέ. Το εφιαλτικό πρώτο μέρος για την Μπεσίκτας, τελείωσε με ακόμα ένα τέρμα.

Ο Αντριάν Λόπεζ, βρέθηκε έξω από την περιοχή χωρίς κάποιον συμπαίκτη του γύρω του και περνώντας όποιον βρήκε μπροστά του έκανε το δυνατό σουτ κάνοντας το 3-0.  Το μόνο που κατάφεραν οι «αετοί» της Μπεσίκτας, ήταν να μειώσουν για το τελικό 3-1 με φανταστικό τέρμα του Σιμάο στο 53’ ο οποίος σκόραρε απέναντι στην παλιά του ομάδα.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Γκοντίν, Φιλίπε Λουίς, Μάριο Σουάρεζ, Περέα, Γκάμπι, Κόκε (84’ Νίγκεζ), Αντριάν Λόπεζ (62’ Πίτσι), Σάλβιο (82’ Αλβάρο Ντομίνγκεζ), Φαλκάο, Χουανφράν
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Γκιονέν, Τοραμάν, Σίβοκ, Κορκμάζ, Φερνάντεζ, Κουαρέσμα (46’ Κοϊμάσι), Καβλάκ, Ουισάλ (80’ Εντού), Σιμάο, Ερνστ, Πεκτεμέκ (74’ Χολόσκο).

Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου
Δωρεάν ταξίδια* αξίας 1.000 ευρώ στο opaponline.gr – Έως την Κυριακή οι συμμετοχές
Κύπελλο Ελλάδας: Άναψε «πράσινο» για τελικό με κόσμο ο Αχιλλέας Μπέος - Διαφωνία για τον αριθμό
Ρεάλ Μαδρίτης: Καταγγελία του Ρούντιγκερ μετά τη σύνδεσή του με την ISIS