Ανατροπή στο «Λούζ»

Άσχημη εμφάνιση για την Μπενφίκα η οποία ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 απέναντι στην Στουτγκάρδη και να γίνει το φαβορί.

Καλύτερη από το ξεκίνημα η Στουτγάρδη, που στην Γερμανία… χαροπαλεύει, αλλά στην Ευρώπη είναι μεταμορφωμένη. Αντίθετα από σερί νικών προερχόταν η Μπενφίκα η οποία εντέλει κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Φυσιολογικά άνοιξαν το σκορ οι Γερμανοί με τον Χάρνικ(που είχε και δοκάρι νωρίτερα) στο 21’ να περνάει την μπάλα πολύ όμορφα πάνω από τον Ρομπέρτο. Η Μπενφίκα αντέδρασε σπασμωδικά και η Στουτγάρδη έλεγξε χωρίς πρόβλημα ως το ημίχρονο και έδειξε επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Η γηπεδούχος πίεσε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, πήρε πρωτοβουλίες ο Αϊμάρ αλλά ο 22χρονος και σχετικά άπειρος Ουλράιχ έκανε πολύ καλή εμφάνιση. Ο Καρντόσο βρήκε τον τρόπο να σκοράρει στο 70’ με άπιαστο σούτ και η Μπενφίκα βρήκε τα ψυχικά και σωματικά αποθέματα να φτάσει στην απόλυτη ανατροπή δέκα λεπτά μετά με μακρινό σούτ του Χάρα. Ανοιχτή η ρεβανς αν και οι Γερμανοί έχουν κι άλλες «φουρτούνες»...

ΜΠΕΝΦΙΚΑ:Ρομπέρτο, Περέιρα, Σίντνε, Λουισάο, Κοεντράο, Γκαρσία, Γκαϊτάν, Αϊμάρ (Μάρτινς 75’), Χάρα (Μενέσες 87’), Σάλβιο (Καρντέκ 74’), Καρντόσο

ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ:Ουλράιχ, Μολινάρο, Ντελπιέρ, Μπουλαρούζ, Τάσκι, Τρες, Χάιναλ(Ελσον 61’), Γκουζμάνοβιτς(Μιντερμάγιερ 79’), Οκαζάκι, Χάρνικ, Κακάου