Είχε… μέταλλο

Εντυπωσιακή ήταν η Λεβερκούζεν στην Ουκρανία, καθώς «καθάρισε» από το πρώτο παιχνίδι την πρόκριση μετά τη νίκη της με 4-0 απέναντι στην Μέταλιστ.

Κανένα περιθώριο αμφισβήτησης για το ποιος θα πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League δεν άφησε η Λεβερκούζεν, η οποία επικράτησε με 4-0 της Μέταλιστ στην Ουκρανία.

Ο Ντερντιγιόκ άνοιξε το σκορ για τις «ασπιρίνες» στο 23’, μετά από ωραία προσπάθεια της ομάδας του. Ωστόσο το μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης, ήρθε στα τελευταία 20 λεπτά.

Αρχικά ο Κάστρο στο 72’ με ωραίο πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0, ενώ στις καθυστερήσεις ο Σαμ με δύο δικά του τέρματα διαμόρφωσε το τελικό 4-0 που στέλνει εκτός συγκλονιστικού απροόπτου την Λεβερκούζεν στους  «16» του θεσμού.

ΜΕΤΑΛΙΣΤ: Ντισλιένκοβιτς, Βιγιάγκρα, Βαλιαβέφ, Κλέιτον, Ολινίκ, Φινίνιο, Πσενιτσκίκ (15’ Μπερεζόβτσουκ), Κριστάλδο (68’ Λισένκο), Ομπράντοβιτς, Μπλάνκο, Τάισον
ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Άντλερ, Ρέιναρτζ, Φρίντριχ, Μπέντνερ, Ρενάτο Αουγκούστο (74’ Ρόλφες), Μπάλιτς (46’ Κάστρο), Βίντα, Σαμ, Ντερντιγιόκ (79’ Κίσλινγκ), Βιντάλ, Κάντλετς.