Για πλάκα η Αϊντχόφεν, 4-1 την Τραμπζονσπόρ

Με πολύ άνετο τρόπο προκρίθηκε στους «16» του Europa League η Αϊντχόφεν που επικράτησε εκ νέου της Τραμπζονσπόρ με 4-1 στο «Φίλιπς Στάντιον».

Έχοντας επικρατήσει 2-1 στην Τουρκία απέναντι στην Τραμπζονσπόρ, η Αϊντχόφεν ήταν το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Κάτι που φάνηκε και από το πρώτο ημίχρονο του επαναληπτικού, όπου οι Ολλανδοί είχαν «καθαρίσει» με τη νίκη.

Στο 15’ ο Μέρτενς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ στο 31’ ο Ματάβζ με κεφαλιά έκανε το 2-0. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 38’ ο Στρούτμαν, έκανε το 3-0 τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Η ομάδα της Τουρκίας, αντέδρασε και μείωσε στο 43’ με τέρμα του Γιλμάζ. Ένα λεπτό αργότερα όμως, ο Σενίν αποβλήθηκε αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Στην επανάληψη δεν άλλαξαν πολλά, με τον Ματάβζ να πετυχαίνει ακόμα ένα τέρμα για το 4-1.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ίσακσον, Μανόλεφ, Μπούμα, Μαρσέλο, Βίλεμς (64’ Πίετερς), Στρούτμαν (63’ Χάτσινσον), Μέρτενς, Λαμπιάντ, Τόιβονεν (68’ Λενς), Ματάβζ, Βιναλντουμ.
ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ: Ζενίν, Τσεχ, Γιουμλού, Κάτσαρ, Σέλουτσκα, Ζοκορά, Κόλμαν, Ακούν (76’΄Αλαζίνιο), Ολτσάν (73’ Χαλίλ Άλτιντοπ), Ερνίκε (45’ Κιβράκ), Γιλμάζ.