10ος  Όμιλος:  Άθλος για ΑΕΚ Λάρνακας

10ος Όμιλος: Άθλος για ΑΕΚ Λάρνακας

Την ισοπαλία χωρίς τέρματα πήρε η ΑΕΚ Λάρνακας στο «Γκεζελγκίρχεν» απέναντι στην Σάλκε!

Μεγάλη εμφάνιση έκανε η ΑΕΚ Λάρνακας που κατάφερε να πάρει την δεύτερή της ισοπαλία στην φάση των ομίλων απέναντι στην Σάλκε στην Γερμανία.

Πρόκειται για την μεγαλύτερη επιτυχία της ομάδας στην ιστορία της στην Ευρώπη, ωστόσο ακόμα και έτσι δεν διατηρεί ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

ΣΑΛΚΕ: Ούνερσταλ, Παπαδόπουλος, Ουχίδα, Χόγκερ, Μόραβεκ, Χουράδο (58' Χόλτμπι), Φουκς, Ντράξλερ, Ματίπ, Μαρικά (59' Φαρφάν), Χούντελαρ.
ΑΕΚ: Φορτίν, Ντίμεχ, Ντε Κλερ, Δημητρίου, Φαν Ντάικ, Λίνσεν, Γκαρσία, Γκόμεζ, Πρίσο, Κίνγκσλεϊ (89' Προδρόμου), Μιρτάκοβιτς (90+2' Μυτίδης).

Εντυπωσιακή νίκη πήρε η Στεάουα Βουκουρεστίου που επικράτησε 4-2 της Μακάμπι Χάιφα και διατήρησε τις ελπίδες της για πρόκριση. Ο Τάτου στο 13’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τον Κοστέα να κάνει το 2-0 στο 28’. Ωστόσο μέχρι το πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν καταφέρει να ισοφαρίσουν.

Ο Μεσουμάρ στο 36’ μείωσε σε 2-1, με τον Κάταν στο 40’ να διαμορφώνει το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 62’ ο Κοστέα αποβλήθηκε, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 64’ με τον Τανάσε, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα στο 84’.

ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ: Στάνκα, Γκαρντός (3’ Ρουσέσκου), Λατοβλέβιτσι, Μαρτίνοβιτς, Άλβες, Μπραντάν, Τάνασε, Μπουρτσεάνου Φ. Κοστέα, Μ. Κοστέα (85’ Ναστάσιε), Τάτου (26’ Νίκολιτς)
ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ: Νταβίβντοβιτς, Φαλάχ, Μπουλάτ, Τουατά, Μεσουμάρ, Γιαχάγια (68’ Τουργκεμάν), Μπόκολι (37’ Ντβαλισβίλι), Βερέντ, Γκολάσα, Αμάσα, Κατάν.

EOKAN: «Καμία ενημέρωση για θετικό δείγμα ποδοσφαιριστή της Εθνικής Ελλάδας»
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ