8ος Όμιλος: Χαμός στην κορυφή

Στην πρώτη θέση του ομίλου με επτά βαθμούς βρίσκονται οι Μπράγκα, Μπέρμιγχαμ και Κλαμπ Μπριζ.

Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε η Μπράγκα στο γήπεδό της όπου διέλυσε με 5-1 την Μάριμπορ. Έτσι βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, μαζί με τις Μπέρμιγχαμ και Κλαμπ Μπριζ.

Ο Λίμα στο 4’ άνοιξε το σκορ με τον Αλάν στο 7’ να κάνει το 2-0 και ουσιαστικά να καθαρίζει το παιχνίδι. Από εκέι και πέρα ο Έλντερσον έκλεισε το ημίχρονο κάνοντας το 3-0 στο 38’.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλας μείωσε σε 3-1 για την Μάριμπορ, ωστόσο στα τελευταία λεπτά ακόμα δύο γκολ των γηπεδούχων ανέβασαν τον δείκτη στο 5-1, με τους Βινίσιους (85’) και Μέριδα (91’).

ΜΠΡΑΓΚΑ: Κιμ, Έβερτον, Μπαΐάνο, Έλντερσον, Βινίσιους, Μοσορό (65’ Σαλίνο), Ντζαμάλ, Βιάνα (87΄Μέριδα), Μπαρμπόσα (78’ Πάουλο Σέζαρ), Λίμα, Άλαν
ΜΑΡΙΜΠΟΡ: Χαντάνοβιτς, Τρακόφσκι, Ράσεβιτς, Αργκούς, Μίλετς, Μεζγκά (63’ Τσιγιάνοβιτς), Ιμπραΐμι, Λέσιακ (80’ Φιλίποβιτς), Μερτέλι, Βολάς, Μπέριτς (65’ Ταβάρες).

Για ακόμα μία φορά η Μπέρμιγχαμ κατάφερε να ανατρέψει το σκορ απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ και έτσι οι δύο ομάδες παραμένουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Οι Μερνιέρ (39’) και Ακπάλα (44’) έκανε το 0-2 για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη τα γκολ των Μποσεζούρ (55’) και Κινγκ με πέναλτι (74’) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ: Ντόιλ, Μέρφι, Κάλντγουελ, Ιμπάνιεθ, Ντο, Μποσεζούρ, Έλιοτ (66’ Μπούρκε), Φάχι, Σπέκτορ, Ρούνεϊ (66’ Γουντ), Ζίγκιτς (66’ Κινγκ)
ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ: Κούγιοβιτς, Ντονκ, Φαν Γκίσενγκεμ, Ζίμλινγκ, Φάνστενκιστε, Ντιράρ, Βάζκεθ (81’ Ρεφαέλοφ), Άκερ (85’ Άλμεμπακ), Οντίντζα, Ακπάλα (76’ Βλέμινκ), Μενιέρ.

Στη μνήμη του Παύλου Γιαννακόπουλου ο Χρυσός Σταυρός μετά χρυσού κλάδου Δάφνης του Ερυθρού Σταυρού
Ο ασταμάτητος Ναν MVP Απριλίου και Μαϊου!
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Ανακοίνωση της ΕΛΑΣ για τον αποψινό ημιτελικό του Conference League
Στην COSMOTE TV έως το 2027 τα UEFA Champions League, UEFA Europa League και UEFA Conference League