7ος Όμιλος: Μέταλλο… πρόκρισης

Η Μέταλιστ έκανε σπουδαία εμφάνιση και επικράτησε 4-1 της Μάλμε εκτός έδρας φτάνοντας στη κορυφή του ομίλου της.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε η Μέταλιστ στην Σουηδία απέναντι στην Μάλμε. Μπορεί να βρέθηκε με παίκτη λιγότερο στο 1-1 από το 37’, ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη με 4-1 και να βρεθεί στην κορυφή του ομίλου.

Ο Αμάντ είχε βάλει μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους στο 22’, με τον Κριστάλντο να ισοφαρίζει στο 32’.  Ο ίδιος παίκτης πέντε λεπτά αργότερα αποβλήθηκε, χωρίς όμως αυτό να στοιχίσει στην ομάδα του.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Φινίνιο έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους που καθάρισαν στην επανάληψη με τα γκολ των Έντμαρ (57’) και Ντέβιτς (73’).

ΜΑΛΜΕ: Ντάλιν, Βίνζεντς (72’ Μεχμέτι), Άντερσον (84’ Αουμπίν), Γιάνσον, Ρικαρντίνιο, Μουτάβντζιτς, Αμάντ, Πεκάλσκι, Φιγκεϊρέρδο, Ρανέγκιε, Λάρσον (62’ Ντουρμάζ)
ΜΕΤΑΛΙΣΤ: Γκοριάνοφ, Βιλάγκρα, Τορσιγκλιέρι, Γκεγιέ, Έντμαρ, Σαβιέ (77’ Μπλάνκο), Σόσα (76’ Βαλιάεφ), Φινίνιο, Τόρες, Τάισον (68’ Ντέβιτς)

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης κατάφερε να… σωθεί η Άλκμααρ απέναντι στην Αούστρια Βιέννης καθώς ήταν πίσω στο σκορ με 2-0 μέχρι το 80’ με το αυτογκόλ του Μαρσέλις (19’) και το τέρμα του Γκοργκόν (29’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση και να παραμείνει στις δύο πρώτες θέσεις. Αρχικά ο Χλίνκα με αυτογκόλ στο 80’ μείωσε για τους Ολλανδούς, με τον Βέρνμπλουμ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα τρία λεπτά αργότερα.

ΑΛΚΜΑΑΡ: Αλβαράδο, Μαρσέλις, Πόουλσεν, Μόισαντερ, Μάχερ (74’ Άλτιντορ), Κλαβάν, Βέρνμπλουμ, Ελμ, Γκούντμουντσον (80’ Ορτίζ), Μπέρενς (69’ Λούις), Μπένσοπ
ΑΟΥΣΤΡΙΑ ΒΙΕΝΝΗΣ: Γκρένβαλντ, Μάργκετερ, Ορτλέχνερ, Σούτνερ, Χλίνκα, Κλάιν, Γιουνούζοβιτς, Μάντερ, Γκοργκόν, Μπαραζίτε (87’ Λιντς), Γιούν.

Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε LIKE στο Onsports πατώντας ΕΔΩ.