5ος όμιλος: Έπιασε κορυφή η Στόουκ!

Στην πρώτη θέση του 5ου ομίλου του Europa League πέρασε η Στόουκ η οποία επικράτησε της Μπεσίκτας με ανατροπή στο «Μπριτάνια» (2-1), εκμεταλλευόμενη και το 1-1 της Ντιναμό Κιέβου με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισραήλ.

Οι Τούρκοι (οι οποίοι έμειναν στους τρεις βαθμούς) ευτύχησαν να προηγηθούν στο 13΄ με τον Χίλμπερτ, ωστόσο η χαρά τους κράτησε μόλις δύο λεπτά, αφού ο Κράουτς με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου, έφερνε το ματς στα ίσια. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι γηπεδούχοι ανέλαβαν πλήρως τα ηνία της αναμέτρησης, ωστόσο η πίεσή τους απέδωσε καρπούς μόλις στο 78΄,όταν ο Ουόλτερς με πέναλτι ολοκλήρωσε την ανατροπή, δίνοντας παράλληλα τα κλειδιά του... ρετιρέ στους «πότερς» (4β.).

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ντιναμό Κιέβου έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το «Μπλούμφιλντ», αφού αν και προηγήθηκε στο 9΄ τον Ιντέγε, οι Ισραηλινοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Μίκα σε κομβικό σημείο (44΄). Παρά το γεγονός ωστόσο πως και οι δυο ομάδες απώλεσαν σημαντικές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, το 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες τους, με την Μακάμπι να παίρνει τον πρώτο της βαθμό και τους Ουκρανούς να τον ζευγαρώνουν!