4ος Όμιλος: Στον… λάκκο των λεόντων η Λάτσιο

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επικράτησε με 2-1 της Λάτσιο και είναι στην κορυφή του ομίλου. Ισόπαλες Βασλούι και Ζυρίχη με 2-2.

Στην τελευταία θέση του ομίλου βρίσκεται πλέον η Λάτσιο η οποία έχει ξεκινήσει με πολύ άσχημο τρόπο τις υποχρεώσεις της για το Europa League. Η ομάδα του Έντι Ρέγια αρχικά αναδείχθηκε ισόπαλη με την Βασλούι και για την δεύτερη αγωνιστική ηττήθηκε με 2-1 από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας, η οποία είναι στην κορυφή του ομίλου με το δύο στα δύο.

Ο Φαν Βόλφσβινγκεν στο 21’ με τακουνάκι έκανε το 1-0 για τα «λιοντάρια» με τον Κλόζε να ισοφαρίζει στο 40’. Ωστόσο, πριν το ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα με τέρμα του Ινσούα στο 45’. Ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος, αποβλήθηκε στο 50’ χωρίς όμως αυτό να στοιχίσει στην ομάδα του.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, Βασλούι και Ζυρίχη αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 με τους Ρουμάνους να είναι στην 2η θέση. Ο Αλφόνσε με κεφαλιά στο 32’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους Ελβετούς, ωστόσο στο 62’ ο Κοχ έκανε πέναλτι όπου αποβλήθηκε με τον Βέσλεϊ να ισοφαρίζει.

Στο 77’ ο Τεμαντζέρα ανέτρεψε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Μεχμέντι δύο λεπτά αργότερα να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα που αφήνει τα πάντα ανοιχτά για την δεύτερη θέση του ομίλου.

Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία