9ος όμιλος: Υπόθεση της τελευταίας στιγμής!

Το γκολ του Χουανφράν τέσσερα λεπτά πριν εκπνεύσει η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, έσωσε την παρτίδα για την Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία παραχώρησε 1-1 στη Ρεν στο «Βιθέντε Καλντερόν» για τη δεύτερη αγωνιστική του 9ου ομίλου του Europa League. Ισόπαλες με το ίδιο σκορ στην Σκωτία, Σέλτικ και Ουντινέζε.

Η Ατλέτικο με εμφανή τα σημάδια της βαριάς ήττας από την Μπαρτσελόνα στο ισπανικό πρωτάθλημα (5-0) και αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή της, είδε την… έκπληξη με τα μάτια της αφού στο 55΄ο Μοντάνο άνοιγε το σκορ για τη Ρεν, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να… τρέχουν!

Ο Χουάνφραν ωστόσο που είχε περάσει αλλαγή έξι λεπτά νωρίτερα, έκοψε τελικά το… νήμα στο 86΄ και εκμεταλλευόμενος τη σύγχυση στα καρέ των Γάλλων μετά από σέντρα του Σάλβιο, «έγραψε» το τελικό 1-1, χαρίζοντας παράλληλα τον βαθμό της ισοπαλίας στους «ροχιμπλάνκος», οι οποίοι παρέμειναν στην πρώτη θέση του 9ου ομίλου με 4 βαθμούς.

Όσους έχει και η Ουντινέζε μετά τον βαθμό της ισοπαλίας που απέσπασε από τη Σέλτικ στη Σκωτία.

Οι «ζέβρες» μάλιστα βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα τα τελευταία λεπτά, όπως και οι συγκάτοικοί τους στην κορυφή, αφού ο Αμπντί δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα, ισοφαρίζοντας το τέρμα της Σέλτικ που είχε πετύχει επίσης με πέναλτι ο Σουνγκ-Γιονγκ στο 3΄.

Αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός τόσο για τη Σέλτικ (για την οποία ο Σαμαράς πέρασε αλλαγή στο 72΄), όσο και για τη Ρεν, με αποτέλεσμα αμφότερες να παραμείνουν στις τελευταίες θέσεις του ομίλου.

Στην κορυφή της Ευρώπης για 7η φορά ο Λευτέρης Πετρούνιας - Ιστορικό χρυσό στο Ρίμινι
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός: Με Πετρούσεφ στην 12άδα για το Game 2 οι «ερυθρόλευκοι»