10ος όμιλος: Διατήρησε το αήττητο, έχασε την ευκαιρία

Τον πρώτο της βαθμό στους ομίλους του Europa League κατέκτησε η Α.Ε.Κ. Λάρνακας, η οποία παρά το γεγονός πως προηγήθηκε κόντρα στη Στεάουα Βουκουρεστίου, επέτρεψε στους Ρουμάνους να φύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας στις αποσκευές τους από το «ΓΣΠ». Στην πρώτη θέση του 10ου ομίλου στρογγυλοκάθισε η Σάλκε που επιβλήθηκε πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 3-1 της Μακάμπι Χάιφα στο «Βέλτινς Αρίνα».

Η ΑΕΚ διατήρησε το αήττητο σε εντός έδρας ευρωπαϊκά ματς, ωστόσο η Στεάουα χωρίς να εντυπωσιάσει, εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες των Κυπρίων και διατηρώντας την αυτοσυγκέντρωσή της στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου έμεινε με δέκα παίκτες, δραπέτευσε με το 1-1, αφήνοντας τους γηπεδούχους στην τελευταία θέση του ομίλου.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο μετά την ανάπαυλα, η ΑΕΚ, όχι μόνο κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα, αλλά άνοιξε το σκορ στο 59΄με τον Μιρντάκοβιτς. Η χαρά των γηπεδούχων όμως κράτησε μόλις έξι λεπτά, αφού ο Κοστέα εκμεταλλευόμενος το λάθος διώξιμο του Λίνσεν, «έγραψε» το τελικό 1-1, με την αποβολή του Μπραντάν της Στεάουα στο 82΄ να μην κρύβει άλλες συγκινήσεις.

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ: Φορτίν, Ντίμεχ, Ντε Κλερ, Βαν Ντάικ, Λίνσεν, Σκοπελίτης, Δημητρίου, Γκονθάλο Γκαρθία (53΄Γκόμεζ), Πρισό, Κίνγκσλεϊ (60΄Κίνγκσλει), Μρντάκοβιτς (74΄Παύλου).

ΣΤΕΑΟΥΑ: Στάνκα, Εμεγκάρα (67΄Μαρτίνοβιτς), Ίλιεβ, Γκάρντος, Λατοβλέβιτσι, Μπράνταν, Τανάσε (76΄Κοστέα), Πρεπελίτα (93΄ Μπισφάλβι), Μπουρτσεάνου, Κοστέα, Λεάντρο Τατού.

«Με το δεξί ο Στέφενς»

Άκρως επιτυχημένο χαρακτηρίζεται το ντεμπούτο του Χουμπ Στέφενς στον πάγκο της Σάλκε, αφού οι «βασιλικοί μπλε» χάρις σε δυο γκολ του Φουκς, επικράτησαν πιο δύσκολά από ό,τι δείχνει το τελικό 3-1 της Μακάμπι Χάιφα στο «Βέλτινς Αρίνα».

Ο Γερμανός μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ μόλις στο 8', ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, αφού ο Βερέντ ισοφάρισε για τη Μακάμπι στο 35΄.

Ο Φουξ ωστόσο ήταν και πάλι αυτός που επέβαλε την τάξη, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στη Σάλκε στο 65', για να κλειδώσει τη νίκη ο Χουράδο στο 81', αποβάλλοντας το άγχος των γηπεδούχων λόγω του εύθραυστου μέχρι εκείνου του σημείου, σκορ. Αξίζει να αναφερθεί πως ο Κυριάκος Παπαδόπουλος μπήκε αλλαγή στο 62' στη θέση του Μάτιπ, και «κλειδώνοντας» το κέντρο, συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του.

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Χέγκερ, Χέβεντες, Μέτσελντερ, Φουχς, Ματίπ (62΄Παπαδόπουλος), Χόλμπι (62΄Χουράδο), Φαρφάν, Ντράξλερ (77’ Τζόουνς), Ραούλ, Χούντελααρ.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ: Σαράνοβ, Όσμαν, Μπόλιατ, Φάλαχ, Ταβάτα, Μποκόλι (68΄Καντίρ), Γιαχάγια, Γκολάσα, Βερέντ, Αμάσα (55΄Κοέν), Μάρλον ντε Χέσους (68΄Ντβαλισβίλι).

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!