11ος Όμιλος: Στην κορυφή οι «παραμυθάδες»!

Τι και αν δεν κατάφερε να βρεθεί στους ομίλους του Champions League (ελέω Βιγιαρεάλ), η Οντένσε ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στους… άλλους ομίλους – αυτούς του Europa» - επικρατώντας της Βίσλα με 3-1 στην Πολωνία και αποδεικνύοντας παράλληλα πως μόνο τυχαίος δεν ήταν ο αποκλεισμός του Παναθηναϊκού. Στο 1-1 έμειναν Φούλαμ και Τβέντε στο «Κρέιβεν Κότατζ».

Το προβάδισμα για τους «παραμυθάδες» από τη Δανία έδωσε ο Γιόχανσον στο 36’, με το 0-1 να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Τι και αν στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Κιρμ στο 54΄, οι ποδοσφαιριστές του Λάουρσεν πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Ουτάκα στο 80΄, για να «γράψει» το τελικό 3-1 ο Γιένσεν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, σφραγίζοντας παράλληλα την κατάληψη της κορυφής του ομίλου από την Οντένσε.

ΒΙΣΛΑ: Παρέικο, Γιάλιενς, Τσάβες, Λάμεϊ, Μέλικσον, Σομπολέβσκι (87΄Ντίαζ), Χερβάσιο Νούνιες (84΄Γκαργκούλα), Πάλιτς, Κιρμ, Μπίτον, Ίλιεβ (84΄Μαλέτσκι).

ΟΝΤΕΝΣΕ: Βέσελς, Ρουντ, Μέλερ Κρίστενσεν, Ρετζίνιουσεν, Κρις Σόρενσεν, Μεντί (46΄Φαλκ), Αντρέασεν, Γιόχανσον, Ντζεμπά-Ντζεμπά, Ουτάκα (82΄Φαλ), Γκίσλασον (90΄ Σόρενσεν).

Κόλλησαν στην ισοπαλία

Δυναμικά μπήκαν οι ποδοσφαιριστές του Μάρτιν Γιολ στον αγωνιστικό χώρο του «Κρέιβεν Κότατζ», αναλαμβάνοντας από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης κόντρα στην Τβέντε. Η πίεση των «Κότατζερς» μάλιστα οι οποίοι είχαν και την ώθηση από τους χιλιάδες φίλους τους που κατέκλυσαν το γήπεδο, απέδωσε καρπούς στο 19΄όταν και ο Τζόνσον άνοιξε το σκορ. Το τέρμα αυτό ωστόσο φέρεται πως αφύπνισε τους Ολλανδούς, οι οποίοι ανέβασαν ρυθμούς και δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Ντε Γιόνγκ τέσσερα λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι προπέρσινοι φιναλίστ του θεσμού,  αν και ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο, δεν κατάφεραν να φθάσουν στο πολυπόθητο τέρμα, με το 1-1 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

ΦΟΥΛΑΜ: Σβάρτσερ, Χάνγκελαντ, Μπέιρντ, Γκριγκέρα, Μπριγκς (80΄Σεντέρος), Σίντγουελ, Κασάμι (73΄Νταφ), Μέρφι, Ντέμπσεϊ, Άντριου Τζόνσον (65΄ Ζαμόρα), Ντεμπελέ.

ΤΒΕΝΤΕ: Μιχαΐλοφ, Κορνέλισε, Βίσχερχοφ, Ροσάλες, Ντόουγκλας, Τιεντάλι, Μπράμα, Φερ, Γιάνσεν (83΄Λαντζάατ), Όλα Τζον (67΄Μπαχράμι), Λουκ ντε Γιονγκ.

Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης
Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά
Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ
Η ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ. για τις έρευνες στα σπίτια των συλληφθένων για τα επεισόδια στου Ρέντη