Φωτιά στην κορυφή του Α΄ ομίλου!

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Κυριακή, 09 Οκτωβρίου 2011 03.00

Δυσάρεστες εκπλήξεις επεφύλασσε η πέμπτη αγωνιστική για Άνω Πορόια και Ροδόπολη, αφού Νίκη Χριστού και Άρης Σκοτούσας έβαλαν φωτιά στην κορυφή του Ά ομίλου.

Εκεί, όπου έμεινε μόνος πρώτος ο Διγενής, έχοντας πλέον σε απόσταση αναπνοής τον Ολυμπιακό Ροδόπολης, με  Σκοτούσσα και Βαλτερό να ακολουθούν με δύο βαθμούς λιγότερους.

Στα Άνω Πορόια, οι ποδοσφαιριστές της Νίκης Χριστού αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και με δύο γρήγορα τέρματα των Χιντιρίδη και Πάντσεφ πήραν κεφάλι στο σκορ με 2-0.  Ο Συμεούνωφ ωστόσο, με δύο προσωπικά γκολ έφερε το ματς στα ίσια, πριν χτυπήσει για δεύτερη φορά ο Χιντιρίδης με εύστοχη εκτέλεση που κέρδισε ο ίδιος, για να κλείσει το ημίχρονο με το χορταστικό 2-3!

Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, η αποβολή του Νικολαΐδη για τη Νίκη άλλαξε τις ισορροπίες, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πιέσουν. Η πίεση μάλιστα αυτή απέφερε καρπούς όταν ο Δημήτρης Ζέλιος με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάριζε εκ νέου για την ομάδα του. Τα Άνω Πορόια μάλιστα θα μπορούσαν να φθάσουν στην ολική ανατροπή πανηγυρίζοντας ένα τρίποντο που θα τους αποσπούσε τρεις βαθμούς από τον δεύτερο, ωστόσο ο πορτιέρο της Νίκης Εμμανουηλίδης, είχε διαφορετική γνώμη, αποκρούοντας πέναλτι του Κώστα Κόλα στις καθυστερήσεις.

Στη Σκοτούσσα, σε ένα πραγματικό ντέρμπι όπου ο διαιτητής αναγκάστηκε να βγάλει τρεις φορές την κόκκινη κάρτα (Τζούλιας, Χατζηανδρέου και ο προπονητής Δουλγέρης, όλοι για τους γηπεδούχους) και να διακόψει για λίγα λεπτά την αναμέτρηση, ο Άρης πανηγύρισε ένα σπουδαίο τρίποντο, χάρις σε πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Βόγκλι.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Βαλτερού, απέδρασε με το διπλό από το Άνω Μητρούσι επικρατώντας με γκολ του Μπαντοτάκη του τοπικού Θρακικού και σκαρφάλωσε έτσι στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, ενώ στο Νέο Πετρίτσι η τοπική Αναγέννηση πανηγύρισε το πρώτο τρίποντο της σεζόν κόντρα στη φιλόδοξη Αμμουδιά με γκολ του Δήμου.

Η Δόξα, πέτυχε το σκορ της ημέρας στο Μελενικίτσι, φιλοδωρώντας με εφτά τέρματα τη συνονόματη Βυρώνεια Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Τσεκιτσίδης(2), Δελίτσικος(2), Στανόεφ, Χαριλάου, ενώ για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι γνώρισαν για δεύτερη φορά ήττα με το συγκεκριμένο σκορ, σκόραρε ο Τρύφωνας.

Στον Β΄ όμιλο τώρα, στις νίκες επέστρεψε το Άγιο Πνεύμα κόντρα στον Άρη Πρώτης με 2 γκολ των Στόικου Παναγιώτη και Παπαθεοδώρου, ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Βασίλης  Κουταντώνης.

Επιστροφή στις νίκες και για το Χρυσό που επικράτησε του Λευκώνα με 3-1 χάρις σε τέρματα των Τυχάλα, Τσαμπάζη και Τσιώλα. Για τους φιλοξενούμενους μείωσε σε 2-1 ο Στέφερ.

Σπουδαίο διπλό τέλος για το Σκούταρι επί του Εθνικού  μέσα στο Ροδολίβος, με τον συνήθη ύποπτο Τοπούζη (έχει πετύχει τα εφτά από τα οκτώ τέρματα της ομάδας του) να βρίσκει για μία ακόμα αγωνιστική δίχτυα.

Στην Β΄ κατηγορία, κορυφή έπιασαν Άγκιστρο και Χαρωπό επικρατώντας με 6-0 του Χορτερού και 3-1 του Δασοχωρίου αντίστοιχα, όπως και οι Παμβλαχιακός (πέρασε με 1-0  από τους Επτάμυλους), Κάτω Καμήλα (3-2 στο Γεφυρούδι).
Χωρίς απώλειες συνεχίζουν και τα Ίβηρα απολαμβάνοντας τη μοναξιά της κορυφής αποσπώμενα πέντε πόντους (έστω και για ένα εικοσιτετράωρο) από τον δεύτερο.