Στην παράταση η Επισκοπή

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2011 19.54

«Ξέσπασε» στην παράταση η Επισκοπή και με σκορ 5-2 (2-2κ.α.) νίκησε στα Χανιά τον Ακρίτα, παίρνοντας την πρόκριση για τη συνέχεια του Κυπέλλου Ερασιτεχνών.

Υστερα από ένα ανούσιο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι πήρε… φωτιά στο δεύτερο 45λέπτο. Στο 61’ ο Μιχελακάκης άνοιξε το σκορ με προβολή για την Επισκοπή, ενώ στο 84’ ισοφάρισε με σουτ ο Κονονένκο. Στο 87’ ο Ακρίτας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Παπαδημητρίου από τον Σιόρε και ο Θεοδωρογλάκης ευστόχησε για το 2-1. Όμως στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα του Ρεθύμνου ισοφάρισε με κοντινό πλασέ σε 2-2. Μάλιστα, λίγο έλειψε να «κλέψει» το παιχνίδι, αλλά η προσπάθεια του Μιχελακάκη σταμάτησε στο δοκάρι.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου εκεί η Επισκοπή έδωσε το δικό της σόου. Στο πρώτο λεπτό του έξτρα χρόνου, ο Αλεξάκης με πλασέ έκανε το 2-3, ενώ στο 108’ ο Μιχελακάκης με πλασέ έγραψε το 2-4. Στο 115’ ο Αλεξάκης και πάλι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην πρόκριση της Επισκοπής, γράφοντας το τελικό 2-5. Στο 118’ ο Μιχελακάκης είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ.

Την επόμενη αγωνιστική, η Επισκοπή θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Ιεράπετρα.

ΑΚΡΙΤΑΣ: Σαπουνάκης, Θεοδωρογλάκης, Κονονένκο, Μουμίν, Κελαϊδής, Νενεδάκης, Μάνος (46’ Σφυρής), Καλπάκης (68’ Πετράκης Μανούσος),  Σηφακάκης, Παπαδημητρίου, Αννιτσάκης (72’ Θεοδωρακάτος Βασ.)

ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Κελαϊδής, Κοκκινάκης, Μουλίτσας Μανταδάκης, Πετράκης, Σουμπασάκης (73’ Αλεξάκης), Βελονάκης, Καραβιώτης (62’  Σιόρε), Νικολάου (55’ Αντιασβίλι), Χαρατσής, Μιχελακάκης

ΧΑΝΙΑ: Μάνος Βαϊδάκης