Τον πέρασε πριονο-Κορδελ(α)ιό!

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Τετάρτη, 23 Μαρτίου 2011 21.40

Κυπελλούχος ΕΠΣ Μακεδονίας για δεύτερη φορά στην ιστορία του είναι ο Οδυσσέας Κορδελιού που επικράτησε 5-4 στα πέναλτι (1-1 η κανονική διάρκεια) του Ολυμπιακού Κυμίνων στο Καυτανζόγλειο.

Στο βωμό της κατάκτησης ενός τροπαίου οι δυο ομάδες θυσίασαν το θέαμα σε εκνευριστικό βαθμό στο πρώτο ημίχρονο. Ο αγώνας κατάλληλος για… ξενύχτηδες όχι μόνο δεν πρόσφερε την παραμικρή συγκίνηση, αλλά ακόμα και η μπάλα ήταν έτοιμη να διαμαρτυρηθεί από την κακομεταχείρισή της.

Οι παίκτες του Οδυσσέα Κορδελιού θαρρείς πως τα είχαν βάλει με όσους τους έχρισαν φαβορί, αφού μάλλον είδαν ως αγγαρεία να τους επιβεβαιώσουν. Ανούσια κατοχή μπάλας, υπεροχή που θα ενδιέφερε μόνο τον Γαλάνη, με τα προβλήματα που έθεσαν στην άμυνα του Ολυμπιακού, να είναι προσχολικού επιπέδου.

Από την άλλη, οι παίκτες του Στέφανου Δημητριάδη έχοντας κλείσει και το παραμικρό μονοπάτι που οδηγούσε στην εστία του Σφηντσιώτη, κρατούσαν μάλλον εύκολα το μηδέν στην άμυνα αλλά τα ραντάρ του Κορδελιού δεν έπιασαν την παραμικρή επιθετική δραστηριότητα από μέρους τους!

Έτσι πιο πιθανό φάνταζε να προσγειωθεί διαστημόπλοιο στο κέντρο του Καυτανζογλείου και να απαγάγει τους ποδοσφαιριστές προς τέρψιν των θεατών- εξαιτίας του θεάματος που παρουσίαζαν- παρά να αλλάξει το σκορ πριν το ημίχρονο.

Με την έναρξη ωστόσο του δεύτερου μέρους, αφού οι παίκτες του Ολυμπιακού διαπίστωσαν ότι όχι μόνο το θηρίο δεν κοιμάται,  αλλά δεν εμφανίστηκε ποτέ, αναθάρρησαν και βγήκαν μπροστά. Αποτέλεσμα ήταν να πάρουν τα ηνία του αγώνα και να κάνουν αισθητή την παρουσία τους.

Πιο αισθητή μάλιστα δεν θα μπορούσε να γίνει αφού στο 51’ με τον Αυγέρο να κάνει του… κεφαλιού του μετά από εκτέλεση φάουλ του Σαββαΐδη, άνοιξαν στο σκορ!

Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» όχι μόνο δεν «έκατσαν» στο σκορ αλλά θέλησαν να σκοτώσουν το θηρίο που για την ώρα ήταν… «γατάκι»! Το «γατάκι» ωστόσο αποδείχθηκε εφτάψυχο αφού τόσο ο Μαντζιούνης στο 64’ όσο και ο Τζίμας είκοσι λεπτά αργότερα, δεν θα μπορέσουν να «κλειδώσουν» την κούπα, ενώ ο Κολίτσης θα βρει και σύμμαχό του το δοκάρι στην βολίδα του Κουτρογιάννη το 75’!

Σαν να μην έφθανε αυτό δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση του ενενηντάλεπτου το πλήρωσαν! Ο Σφηντσιώτης που μέχρι τότε έβγαζε ξεκούραστα το ψωμί του, μετά από ολιγωρία της άμυνάς του, έδειχνε να μπλοκάρει, ωστόσο έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, χρίζοντας  «χρυσή» αλλαγή τον Ανδρεάδη που πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-1. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Οδυσσέας ξύπνησε, έστω και αν δεν άκουσε το ξυπνητήρι όταν έπρεπε! Πίεσε ασφυκτικά για την ολική ανατροπή εκμεταλλευόμενος και την τρικυμιά στην άμυνα του εμφανώς επηρεασμένου από την ισοφάριση Ολυμπιακού.

Το δεύτερο γκολ δεν ήρθε ποτέ με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να χρειαστεί να ξεκαθαρίσουν τις διαφορές τους στο έξτρα μισάωρο. Εκεί έχοντας αγγίξει αμφότερες το τρόπαιο, δεν θέλησαν να διακινδυνέψουν, προσέχοντας περισσότερο τα νώτα τους, με την μοναδική αξιόλογη φάση να καταγράφεται στο 111’ όταν στο σουτ του Χαιρόπουλου μέσα από την περιοχή, πρόλαβε να βάλει την κόντρα ο Τζεφάι διώχνοντας σωτήρια σε κόρνερ!

Το ματς οδηγήθηκε με μαθηματική ακρίβεια στη ρώσικη ρουλέτα όπου εκεί, ενώ αρχικά ο Συμεωνίδης έχασε το πρώτο πέναλτι για τον Οδυσσέα, οι κεντρικοί αμυντικοί του Ολυμπιακού, Τσακίρης και Παππάς τον μιμήθηκαν στα δύο τελευταία πέναλτι της ομάδας τους, με αποτέλεσμα το Κύπελλο να πάει στο Κορδελιό!