Δύο φιναλίστ, ένα Κύπελλο στη Μακεδονία!

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Τετάρτη, 04 Απριλίου 2012 07.54

Σε λίγες ώρες (16:00, ΕΤ3), ο Ολυμπιακός Κυμίνων αντιμετωπίζει τον Απόλλων Κ. Σχολαρίου, στον τελικό Κυπέλλου Ερασιτεχνών της Μακεδονίας.

Ο Ολυμπιακός Κυμίνων, ομάδα Δ Εθνικής για δεύτερη συνεχόμενη φορά στην ιστορία του και τρίτη από την καθιέρωση του θεσμού και ο Απόλλων Κ. Σχολαρίου, ομάδα της Α Ερασιτεχνικής κατηγορίας για πρώτη φορά στην ιστορία του, θα τεθούν αντιμέτωπες στον τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών της ΕΠΣ Μακεδονίας, που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 4 Απριλίου 2012 και ώρα 16.00 στο Καυτανζόγλειο Στάδιο.

Η ομάδα των Κυμίνων για να φτάσει στον τελικό απέκλεισε το Μακεδονικό Λητής, ομάδα της Α1 Ερασιτεχνικής κατηγορίας καθώς τον κέρδισε δύο φορές, εκτός έδρας στον πρώτο αγώνα με σκορ 0-2 και στον επαναληπτικό, στην έδρα του, με σκορ 1-0. Στους αγώνες που προηγήθηκαν είχε αποκλείσει τους Εθνικό Μαλγάρων (0-1), Καμπανιακό (1-0), ΠΑΟ Κουφαλίων (1-2) και ΑΟ Καρδίας (0-1).

Στις προηγούμενες συμμετοχές του στον τελικό είχε χάσει από τη Νίκη Διοικητηρίου με σκορ 2-0 την περίοδο 1983-84 και πέρυσι (περίοδος 2010-2011) από τον Οδυσσέα Κορδελιού στα πέναλτι με σκορ 4-3 (κανονικός αγώνας και παράταση 1-1).

Η ομάδα του Κ. Σχολαρίου για να φτάσει στον τελικό απέκλεισε τον Οδυσσέα Κορδελιού, ομάδα Δ Εθνικής και περσινό κυπελλούχο της Ε.Π.Σ.Μ. καθώς στον πρώτο αγώνα είχε κερδίσει στην έδρα του με σκορ 1-0 και απέσπασε ισόπαλο αποτέλεσμα (1-1) εκτός έδρας στον επαναληπτικό. Στους αγώνες που προηγήθηκαν είχε αποκλείσει τους Νίκη Μεσημερίου (1-4), ΠΑΟ Νέων Επιβατών (2-1), Αναγέννηση Αγίου Ιωάννη (4-0) και ΑΠΕ Λαγκαδά (1-1 και στα πέναλτι 2-3).

Την αναμέτρηση θα μεταδώσει απ' ευθείας η ΕΤ3 για 21η συνεχόμενη χρονιά.