Κυπελλούχος Κρήτης η Ιεράπετρα

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Τετάρτη, 04 Μαίου 2011 18.44

Ιστορική πρόκριση στη συνέχεια του Κυπέλλου Ερασιτεχνών πήρε η Ιεράπετρα, καθώς επικράτησε 2-1 της Επισκοπής.

Στην πρώτη της συμμετοχή στον θεσμό η νεοσύστατη Ιεράπετρα, απέκλεισε τον Ρούβα και την Επισκοπή, ενώ επόμενος αντίπαλός της είναι ο Αιολικός.

Το παιχνίδι στο «Π. Βουζουνεράκης» ήταν πολύ καλό, με την ομάδα του Ρεθύμνου να παίρνει προβάδισμα στο σκορ. Συγκεκριμένα, στο 22 ο Αντιασβίλι μπήκε στην περιοχή από θέση δεξιά και επιχείρησε μια σέντρα σουτ, με την μπάλα να χτυπά στο δεξί δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στη συνέχεια στροφές και κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 45’ μετά από σέντρα του Τζελέπη η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ξυνομηλάκη και καταλογίστηκε αμέσως το πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Σκύβαλος, ο οποίος έκανε το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο καλός ρυθμός συνεχίστηκε και στο 52’ ο συνήθης ύποπτος Δεδελετάκης, νίκησε στον αέρα τον τερματοφύλακα της Επισκοπής, Κελαΐδή και με κεφαλιά έκανε το 2-1. Η συνέχεια του αγώνα περιλάμβανε αρκετές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, ωστόσο το σφύριγμα της λήξης βρήκε την Ιεράπετρα να πανηγυρίζει την πρόκριση. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Τοψιδέλης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ: Αλευράς, Μαστοράκης, Τοψιδέλης, Κουγιουμουτζάκης, Χατζάκης, Τζελέπης, Γκινής (94’ Χρυσοφάκης Γ.), Παϊσανίδης, Δεδελετάκης, Σκύβαλος (65’ Χατζηανδρέου), Τσαμπανάκης (74’ Μίγγας).

ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Κελαϊδής, Μανταδάκης, Ξυνομηλάκης, Κοκκινάκης, Πετράκης, Σουμπασάκης (72’ Νικολάου), Αντιασβίλι, Χαρατσής, Βελονάκης (56’ Καραβιώτης), Μουλίτσας (76’ Αλεξάκης), Μιχελακάκης.

ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ: Θανάσης Μπέρκοβιτς