Πρόκριση για Ιεράπετρα

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2011 18.12

Εκτός Κυπέλλου Ερασιτεχνών άφησε η Ιεράπετρα τον πρωταθλητή του 10ου ομίλου Ρούβα, καθώς τον νίκησε στο «Π. Βουζουνεράκης» με σκορ 2-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο και πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ. Στο 12’ ο Δεδελετάκης μετά από πάσα του Τοψιδέλη πλάσαρε εύστοχα, ανοίγοντας το σκορ για τους «νερατζούρι», ενώ στο 28’ ο Δεδελετάκης έδωσε την μπάλα στον Σκύβαλο, ο οποίος απέναντι από τον Χριστοδουλάκη δεν αστόχησε, κάνοντας το 2-0.

Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση του Ρούβα, καθώς από λανθασμένη έξοδο του Αλευρά, ο Χαραλαμπάκης πήρε την κεφαλιά προ κενής εστίας και ο Χατζηγιαννάκης έδιωξε την μπάλα με το χέρι. Ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι, ενώ απέβαλε τον αμυντικό της Ιεράπετρας. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει, και μάλιστα δύο φορές μετά από εισήγηση του διαιτητή, ο Γουργιώτης, μειώνοντας σε 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Μύρωνα Σηφάκη προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, αλλά οι γηπεδούχοι παρά το αριθμητικό μειονέκτημα δεν δέχτηκαν άλλο γκολ και το 2-1 παρέμεινε ως το τέλος. Επόμενος αντίπαλος της Ιεράπετρας είναι η Επισκοπή.

ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ: Αλευράς, Μαστοράκης, Χατζηγιαννάκης, Κουγιουμουτζάκης, Χατζάκης, Τζελέπης, Γκινής (90’+3 Χρυσοφάκης Γ.), Παϊσανίδης, Δεδελετάκης, Σκύβαλος (78’ Τσαμπανάκης), Τοψιδέλης.

ΡΟΥΒΑΣ: Χριστοδουλάκης, Γιαννακάκης, Κοζορώνης (56’ Ανδρεαδακης), Κουτσάκης, Μπριλάκης, Πατέλης, Ταβλαδωράκης (82’ Βαρούχας), Φουκαράκης, Γουριγώτης, Αντωνάκης (78’ Ξυλούρης).