Το πρώτο Κύπελλο στην ιστορία του, ο Διαγόρας!

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Σάββατο, 24 Μαρτίου 2012 22.31

Η ομάδα των Βραχνεΐκων επικράτησε με 1-0 του Ατρομήτου Λάππα στην πρώτη της μόλις συμμετοχή της, σε τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών.

Στην παρθενική του εμφάνιση σε τελικό Κυπέλλου Ερασιτεχνών, ο Διαγόρας Βραχνεΐκων κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 από τον Ατρόμητο Λάππα, με τον δεύτερο να μετρά τρεις συμμετοχές και μία κατάκτηση.

Η ομάδα των Βραχνεΐκων με αυτή τη νίκη πανηγύρισε το τρόπαιο, μπροστά στους 600 περίπου φίλους των δύο ομάδων.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης, οι ποδοσφαιριστές του Διαγόρα έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι, μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νάτση.

Παρόμοιο ήταν το ξεκίνημα και του δευτέρου ημιχρόνου, όταν στο 53’ το σουτ του Παναγόπουλου στο αριστερό δοκάρι του Ατρομήτου.

Η ομάδα των Βραχνεΐκων επέμεινε και στο 66ο λεπτό βρήκε… δίχτυα. Ύστερα από σύγχυση στα καρέ του Ατρομήτου, η μπάλα έφτασε στον Βογιατζή και με σουτ έγραψε το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Έτσι, ο Διαγόρας στέφθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του Κυπελλούχος!

Τον αγώνα διεύθυνε ο διαιτητής Γιάννης Γραμματικόπουλος.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ Λ. (Χ. Τσίκας): Χογιόλ, Βέρρας Χ., Βέρρας Θ., Μπάρδης, Αντωνόπουλος (86' λ.τ. Βέρρας Α.), Κυριαζόπουλος, Γραμματικόπουλος, Πολίτης, Νάτσης(58' Μούζος), Αγγελόπουλος, Μπούρδος.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡ. (Μ. Καπετανάκης): Λιούρδης, Ντινόπουλος, Μπίζος, Νικολόπουλος, Βογιατζής, Λάζαρης, Νάτσης, Παρίσης, Ανδρεόπουλος, Παναγόπουλος, Αλεξανδρόπουλος (97' Γάτσος).