Κοζάνη-Ακαδημία Πλαταμώνα 2-1

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Κυριακή, 04 Μαρτίου 2012 20.41

Τη διαφορά με την κορυφή μείωσε η Κοζάνη, που επικράτησε 2-1 της πρωτοπόρου Ακαδημία Πλαταμώνα.

Το ντέρμπι του 3ου ομίλου είχε αρκετή ένταση, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν παράπονα από τη διαιτησία, αφού ζητούν δύο πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 14’ ο Κάλφας κέρδισε το πέναλτι και ο Καραμπατζάκης το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0 των γηπεδούχων. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κοζάνη σημείωσε και δεύτερο γκολ, με τον Ζηνόβιο να κάνει το 2-0, ύστερα από μπαλιά του Τοπάλη. Στην προηγούμενη φάση η ομάδα της Πιερίας διαμαρτυρήθηκε για χέρι μέσα στην περιοχή.

Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην Ακαδημία, η οποία έπαιζε μονότερμα τους γηπεδούχους, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 84’ με τον Κολαξίδη σε 2-1. Νωρίτερα είχε ζητήσει νέο πέναλτι σε χέρι αμυντικού της Κοζάνης, μετά από σουτ του Καλαμπάκα.

ΚΟΖΑΝΗ: Γκαραβέλης, Τακίδης, Συμεωνίδης, Ποζίδης, Κάλφας, Καραμπατζάκης, Σικαλόπουλος (46’ Μπόζιαρης), Κουλουκίδης (65’ Μυροφορίδης), Ζηνόβιος, Τοπάλης, Παπαδόπουλος Κ. (76’ Τσαβαλάς)

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΛΑΤΑΜΩΝΑ: Σαρπότας, Σδούγκας (73’ Κολαξίδης), Καραγκούνης, Παπαγιαννόπουλος, Τζόβας, Οικονόμου, Μακράκης, Κυρτέγος (73’ Αποστολιός), Ταρασιάδης, Καλαμπάκας, Στούμπος