Το σήκωσαν οι Πόντιοι

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Κυριακή, 15 Μαίου 2011 23.19

Σε… ποντιακό γλέντι μετέτρεψε τον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής με τα Μουδανιά ο Απόλλων Καλαμαριάς, που νίκησε 4-0.

Πριν το παιχνίδι και κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου, έγιναν απονομές και βραβεύσεις. Συγκεκριμένα, βραβεύθηκε από τον δήμαρχο Καλαμαριάς, Θεοδόση Μπακογλίδη, η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Απόλλωνα Καλαμαριάς, για την άνοδό της στην Α1 και η ομάδα Νέων για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στο διεθνές τουρνουά «Trofeo Mediterraneo». Ποντιακά συγκροτήματα χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς πριν την έναρξη της αναμέτρησης, αλλά και στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στα του αγώνα, οι παίκτες του Τζο Παλατσίδη ήταν καλύτεροι, όμως στο δεύτερο ημίχρονο απέδωσε η υπεροχή τους. Ο Λεπτοκαρίδης σημείωσε δύο γκολ στο 55’ και το 60’, ενώ ο Παπαποστόλου με δύο γκολ στο 80’ και το 90’ διαμόρφωσαν το τελικό 4-0.

Με τη λήξη του αγώνα άρχισε το γλέντι. Εγινε η απονομή του τροπαίου και των μεταλλίων στους παίκτες, ενώ η σαμπάνια έρρεε άφθονη…

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: Μπαντής, Ανδρεάκος (69’ Τομπουλίδης), Παραλίκης, Σαλμάς, Βέντζιος, Καϊάφας, Καραλιόπουλος (66’ Αντωνιάδης), Μπουλγκουρίδης, Λεπτοκαρίδης, Πλατάκης, Καζούκας (62’ Παπαποστόλου)

ΜΟΥΔΑΝΙΑ: Πηλιούρας, Αθανασιάδης, Μπράτσος (59’ Ιορδανίδης), Σαρρής, Τσιτσιπλάνης, Μυστακίδης, Δαλιάνας (46’ Γραικός), Γούσιος, Μασμανίδης, Καραλής (53’ Ιωσηφίδης), Μανούρας