Ολυμπ. Γαλατάδων – Εθν. Σοχού 0-3

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Κυριακή, 06 Φεβρουαρίου 2011 21.56

Επιστροφή στις νίκες για τον Εθνικό Σοχού που πέρασε εύκολα από τους Γαλατάδες όπου επικράτησε με 3-0 του τοπικού Ολυμπιακού.

Η ομάδα του Σοχού πρόσθεσε έτσι τρεις ακόμα βαθμούς στο ενεργητικό της και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας του 2ου ομίλου, αποκτώντας διαφορά από τις ομάδες που την ακολουθούν, αφού τόσο ο Απόλλωνας Αρναίας όσο και η Νέα Καλλικράτεια «στραβοπάτησαν» σήμερα.

Στα δυσάρεστα του αγώνα ο τραυματισμός του Τσερκέζη και η αντικατάστασή του στο 30ό λεπτό του αγώνα, συνεπεία του κακού αγωνιστικού χώρου στους Γαλατάδες.

Ο Εθνικός ξεκίνησε με γκολ από τα… αποδυτήρια, καθώς στο 2ο λεπτό σε χέρι του Καραμεταξά μέσα στην περιοχή ο κ. Ζούγρας καταλόγισε την παράβαση, δίνοντας πέναλτι και ο Βερνής το εκτέλεσε εύστοχα ανοίγοντας το σκορ.

Οκτώ λεπτά αργότερα (10΄) ο ίδιος παίκτης έχασε μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του Σοχού, όταν σε τετ-α-τετ με τον Καρακούτση έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 19ο λεπτό  ο Εθνικός διπλασιάζει τα τέρματά του, όταν το σουτ του Βαχανελίδη έξω από την μεγάλη περιοχή, προσκρούει κατ’ αρχήν στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια καταλήγει στα δίχτυα του Καρακούτση.

Στο 24΄ ο Καρακούτσης λέει «όχι» σε σουτ του Ζαραγκούλα, ωστόσο η υπεροχή του Εθνικού Σοχού είναι κάτι παραπάνω από εμφανής.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο οι Γαλατάδες έχουν να επιδείξουν μόλις ένα σουτ του Κωνσταντινίδη στο 38ο λεπτό, το οποίο εξουδετέρωσε ο Θεοφάνους.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός έχει μεγάλη ευκαιρία να μειώσει το σκορ αλλά το σουτ του Καραμεταξά στο 47ο λεπτό βρίσκει το δοκάρι της εστίας του Θεοφάνους.

Ο Εθνικός ανέκτησε γρήγορα τα ηνία του αγώνα, πέρασε και πάλι μπροστά και στο 74΄ διαμόρφωσε το τελικό 0-3 υπέρ του όταν ο Κίος έβγαλε σέντρα για τον Βερνή κι ο τελευταίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ολυμπιακός Γαλατάδων: Καρακούτσης, Χατζόγλου, Καραδήμος, Σαββίδης, Καραμεταξάς, Μαραντίδης (79' Στογιαννίδης), Κωνσταντινίδης (46' Σαρτίνας), Κουδέρης, Δημητριάδης, Χατζηπέτρου, Λυσίτσας.

Εθνικός Σοχού: Θεοφάνους, Λαγγίζος, Συρόπουλος, Γερομανώλης, Θεοδωρίδης, Κίος, Δάλλας, Τσερκέζης (30' Αρνίδης), Βερνής (79' Γιορμπαλίδης), Βαχανελίδης (81' Καφετζής), Ζαραγκούλιας.