Ώρα για… εκδίκηση (videos)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προκρίθηκε πανηγυρικά στον μεγάλο τελικό του «Γουέμπλεϊ», καθώς επικράτησε με 4-1 της Σάλκε στο «Ολντ Τράφορντ».

Σε καμία στιγμή της φάσης των ημιτελικών, ανάμεσα σε Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Σάλκε, δεν τέθηκε θέμα για το ποια ομάδα θα πάρει τη πρόκριση στον μεγάλο τελικό του «Γουέμπλεϊ».

Οι «κόκκινοι διάβολοι» έκαναν δύο εντυπωσιακές εμφανίσεις και πήραν άνετα το εισιτήριο για τον τελικό. Αυτό… επικυρώθηκε στο «Ολντ Τράφορντ», όπου διέλυσε με 4-1 την Σάλκε παίζοντας κατά διαστήματα εκπληκτικό ποδόσφαιρο.

Έτσι με συνολικό σκορ 6-1 θα βρεθεί στον τελικό του «Γουέμπλεϊ», όπου θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα στο… remake του τελικού του 2009 στο «Ολίμπικο» της Ρώμης.

Εκεί η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον θα προσπαθήσει να πάρει την εκδίκησή της για τον χαμένο τελικό και να επιστρέψει στην κορυφή της Ευρώπης μετά από τρία χρόνια.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε νωθρά για τις δύο ομάδες με το δεκάλεπτο 25’ – 35’ να είναι εντυπωσιακό και να σημειώνονται τρία τέρματα.

Αρχικά ο Γκίμπσον πέρασε την κάθετη μπαλιά για τον Βαλέντσια ο οποίος με ωραίο πλασέ «άνοιξε» το σκορ για τους γηπεδούχους. Πέντε λεπτά αργότερα ο Γκίμπσον από ρόλο δημιουργού έγινε εκτελεστής και με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής και τραγικό λάθος του Νόιερ, έκανε το 2-0 «καθαρίζοντας» ουσιαστικά τη πρόκριση για την ομάδα του Μάντσεστερ.

Η απάντηση των Γερμανών ήρθε στο 35’, όταν ο Χουράδο με δυνατό σουτ, έστειλε τη μπάλα εκεί όπου ο Φαν ντερ Σάαρ δεν κατάφερε να αντιδράσει κάνοντας το 2-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη δεν άλλαξαν πολλά. Ο Ραλφ Ράγκνινγκ έδωσε εντολή στους ποδοσφαιριστές του να πιέσουν ψηλά με αποτέλεσμα να υπάρχουν αρκετοί κενοί χώροι στην άμυνα.

Αυτούς εκμεταλλεύτηκε ο Άντερσον ο οποίος με δύο προσωπικά του τέρματα έκανε το τελικό 4-1. Αρχικά μετά από φάση διαρκείας έκανε το σουτ στο 72’, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-1, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μπερμπάτοφ του έδωσε έτοιμο γκολ για να κάνει το τελικό 4-1 και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των «κόκκινων διαβόλων».

Θυμηθείτε την εξέλιξη του παιχνιδιού λεπτό προς λεπτό, όπως σας τον μετέδωσε το Onsports, πατώντας ΕΔΩ.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια
Παπαπέτρου στο Onsports.gr: «Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, ευχαριστούμε τον κόσμο μας»
Ρέντη: Στον εισαγγελέα οι κατηγορούμενοι χούλιγκαν - Απολογούνται οι πρώτοι 10 από τους 67
Μακάμπι: Εξαιρετικά αμφίβολος για το Game 3 o Μπόλντγουιν -Στην Κροατία για θεραπείες